Článek
„Bylo to po dohodě s onkologickými centry v Motole, protože jsme v tomto špičkoví,“ doplnil ministr.
O zajištění převozů ukrajinských pacientů ve čtvrtek mluvil i s eurokomisařkou pro zdravotnictví a bezpečnost potravin Stellou Kyriakidesovou, která navštívila Česko. Součástí byla i prohlídka pražského asistenčního centra pro uprchlíky v Kongresovém centru.
Baletka Anna z Kyjeva chce leukemii položit na lopatky
Eurokomisařka uvedla, že v rámci Evropy již bylo pro uprchlíky, kteří potřebují nemocniční péči, zajištěno zhruba 10 tisíc lůžek, a to v různých členských zemích. „Proběhlo již také několik převozů a další budou pokračovat,“ dodala eurokomisařka. Současně vyzvala české autority, aby neváhaly požádat o pomoc, pokud by se zdravotnický systém dostal kvůli náporu pacientů pod tlak.
S koordinací péče o dětské onkologické pacienty nebo ty se vzácnými chorobami v rámci Evropy má podle ministra pomáhat ředitel FN Brno Jaroslav Štěrba, který je profesorem v oboru onkologie a současně přednostou kliniky dětské onkologie tamtéž.
Do Británie přiletělo 21 ukrajinských dětí s rakovinou, budou se tam léčit
Co bude dál
Válek uvedl, že EU by se měla dohodnout na dlouhodobé spolupráci v péči o dětské pacienty z Ukrajiny, mj. kvůli složité situaci s pojištěním na Ukrajině.
„Nedokážu si jako lékař představit, že bychom ty děti rozléčili v některé z evropských zemí, a když válka dopadne vítězstvím Ukrajiny, tak jsme je vrátili na Ukrajinu, ať si pokračují, jak chtějí,“ uvedl.