Článek
Páteční stagnace cen pohonných hmot, respektive zpomalení jejich růstu je podle ekonoma Lukáše Kovandy především důsledkem poklesu velkoobchodních cen na burze.
Rusko napadlo Ukrajinu 24. února. Litr naturalu tehdy v Česku stál v průměru přibližně 37,50 koruny a nafta vyšla na necelých 36,50 koruny. Od té doby benzin zdražil o necelých deset korun a diesel skoro o 13 korun. Nominálně jsou teď pohonné hmoty nejdražší od začátku sledování.
Nejvýraznější zdražení mohli motoristé u pump zaznamenat toto úterý. Průměrná cena benzinu oproti předchozímu dni stoupla o 1,70 koruny a nafta zdražila o 2,15 koruny.
Pokles cen na burze a zmírnění paniky
Klíčovou příčinu pátečního zpomalení růstu ceny nafty a stagnace ceny benzinu vidí hlavní ekonom Trinity Bank Kovanda v poklesu velkoobchodních cen paliv na burze v Rotterdamu.
„Roli také hraje zmírnění paniky na světovém trhu s ropou dané tím, že válečná tragédie na Ukrajině se zatím naštěstí nestupňuje,“ uvedl Kovanda. V cenách se podle něj projevuje i tlak úřadů na marže distributorů paliv.
Ministerstvo financí tento týden oznámilo, že bude plošně kontrolovat čerpací stanice kvůli maržím za paliva. Dodávané informace chce resort průběžně porovnávat s vývojem cen na komoditní burze v Rotterdamu, z níž vycházejí velkoobchodní ceny pohonných hmot v evropských zemích.
Nejdražší je v Praze a v Pardubickém kraji
Nejdráž tankují benzín motoristé v Praze. Litr naturalu vyjde v hlavním městě v průměru na 47,54 koruny. Jen o haléř levnější je natural ve Středočeském kraji. Na opačném konci žebříčku je Karlovarský a Jihočeský kraj s průměrnou cenou benzinu 46,86 koruny, respektive 46,98 koruny.
Nejdražší nafta je v Pardubickém kraji, kde litr vyjde na 49,78 koruny. Následuje Liberecký kraj s průměrnou cenou o 20 haléřů nižší. Nejlevněji je opět v Karlovarském kraji, kde pumpaři chtějí za litr nafty v průměru 49,09 koruny.
Cena ropy na začátku tohoto týdne dosáhla nejvyšších hodnot od roku 2008. Zlevnila až v reakci na signály některých producentů, že mohou zvýšit dodávky.
Kvůli nebývale vysokým cenám pohonných hmot vláda ve středu rozhodla o zrušení povinnosti přidávat biosložku do paliv. Ministři rovněž schválili zrušení silniční daně pro osobní automobily, dodávky a nákladní auta do 12 tun. Podle opozice jsou ale opatření nedostatečná. Dopravci požadují dočasné zastropování cen a následné snížení spotřební daně.