Článek
Podle informací zpravodajského serveru BBC News mnozí lidé v Miami začali slavit a odpalovat zábavní pyrotechniku.
TELEMUNDO LIVE from Miami where Cubans are celebrating the death of #FidelCastro / Cubanos en el exilio celebran la muerte de Fidel Castro pic.twitter.com/zuGodaRN8T
— Erick Mendoza (@e_a_mendoza) 26. November 2016
Kubánci se scházejí v restauracích a na mnoha veřejných místech, sdělil BBC Luis Luis Fajardo z Miami. „Valná většina americké kubánské komunity je velmi ostře vyhraněná proti Fidelovi i Raúlovi Castrovým,” uvedl Fajardo.
Fidel Castro is Dead.#Miami and #Cubans, not enslaved on that island, are going to go nuts in celebration.#Castro #Dead pic.twitter.com/xUStz9AuFX
— Brian (@xtriadx) 26. November 2016
„Když se v 90. letech minulého století zhroutil Sovětský svaz, zažívali Kubánci obrovské těžkosti. Mnoho lidí teď říká, že když je Fidel Castro mrtvý, mohla by Kuba zažít změny, po jakých volali,” dodal.
ČTĚTE TAKÉ: |
---|
Zemřel Fidel Castro |
Syn plantážníka a jeho kuchařky. Věčný revolucionář Castro proslul jako „advokát chudých” |
Podle odhadů profesora politologie Rudolpha J. Rummela Castrův kubánský režim v letech 1958–87 z politických důvodů popravil mezi čtyřmi a 33 tisíci lidí. Podle Černé knihy komunismu režim popravil 15 až 17 tisíc lidí.
Pod vedením Castrova přítele a spolubojovníka Ernesta Che Guevary rovněž probíhala perzekuce kubánských homosexuálů. Mnozí z nich byli odvlečeni do koncentračních táborů, nebo dokonce popraveni.
Havana truchlí
„Jsem z toho hodně rozrušená. Bez ohledu na cokoli byl veřejnou osobností, kterou celý svět respektoval a miloval,” citoval Reuters studentku z Havany Sariel Valdespinová.
Patnáctiletý Carlos Rodríguez byl v havanské čtvrti Miramar, když se dozvěděl o Castrově úmrtí. „Fidel? Fidel?” prohlásil a nevěřícně se udeřil do čela. „To jsem tedy nečekal. Vždycky jsme si mysleli, že bude žít navždy. To nemůže být pravda.”