Článek
Spojené státy americké vznikly v roce 1776 vyhlášením nezávislosti na Velké Británii. Už v prvních letech sloužily jako útočiště politicky nebo nábožensky pronásledovaných Evropanů, kteří se v nové zemi často realizovali ve jménu tzv. amerického snu.
Z nového státu se během let stala hlavní světová velmoc ve většině myslitelných oblastí. K jejich prosperitě rozhodně přispěla skutečnost, že se na území USA nikdy neodehrávala mezinárodní válka, byť Američané se svým bezkonkurenčně největším a nejvyspělejším arzenálem často působí jako klíčoví hráči válečných konfliktů.
Třetí na světě ve velikosti i počtu obyvatel
Třetí největší stát světa je federací padesáti států a distriktu hlavního města Washington, D.C., který je autonomní jednotkou. K USA náleží ještě několik přidružených států s vlastní samosprávou a několik závislých území. Bezmála 10 milionů kilometrů čtverečních, na kterých se Spojené státy rozkládají, postihuje celkem šest časových pásem.
Kontinentální část USA se dělí na čtyři hlavní regiony: Northeast, Midwest, South a West. Hlavním městem USA je Washington, největším New York, za kterým následují Los Angeles, Chicago, Houston a Phoenix. Největším státem je Aljaška.
Východní a střední část země jsou převážně nížinaté a tvoří je Centrální roviny a Velké planiny, zatímco západ vymezuje pásmo Kordiller. Nejvyšším vrcholem Severní Ameriky je Denali (dříve známá jako Mount McKinley), která se tyčí do výšky 6 194 m a nachází se na Aljašce.
Povaha tamního podnebí se pohybuje od subtropů a tropů v okolí Mexického zálivu až po kontinentální mírné klima při hranicích s Kanadou. Díky oceánským proudům je však americký mírný pás o poznání vlhčí než v Evropě. Obecně bývá počasí na jihozápadě země teplejší a sušší, zatímco atlantické pobřeží je více deštivé.
Na rozlehlém území, které je asi o polovinu menší než Rusko, žije více než 300 milionů obyvatel, což řadí USA na třetí místo za Čínu a Indii. Na rozdíl od nich však nejsou tak hustě obydlené, na jeden čtvereční kilometr připadá kolem 33 obyvatel. Majoritní část tvoří běloši, kterých je necelých 80 procent z celé populace. 13 procent připadá na Afroameričany, 17 na Hispánce a 5 procent na Asiaty. Zbytek tvoří indiáni a ostrované. Nejrozšířenějším jazykem je v USA kromě angličtiny španělština.
V silně náboženské zemi je pouhých 14 procent populace bez vyznání, zbytek se rozděluje mezi řadu rozličných vír. Polovinu věřících tvoří protestanti a 24 procent katolíci. Přibližně jedno procento připadá na příslušníky ostatních křesťanských církví, židy a mormony.
Seznam 50 států USA
Alabama, Aljaška, Arizona, Arkansas, Colorado, Connecticut, Delaware, Florida, Georgia, Havaj, Idaho, Illinois, Indiana, Iowa, Jižní Dakota, Jižní Karolína, Kalifornie, Kansas, Kentucky, Louisiana, Maine, Maryland, Massachussetts, Michigan, Minnesota, Mississippi, Missouri, Montana, Nebraska, Nevada, New Hampshire, New Jersey, New York, Nové Mexiko, Ohio, Oklahoma, Oregon, Pensylvánie, Rhode Island, Severní Dakota, Severní Karolína, Tennessee, Texas, Utah, Vermont, Virginie, Washington, Wisconsin, Wyoming, Západní Virginie