Článek
Lubomír Metnar je český politik a bývalý policista. Od roku 2021 má poslanecký mandát, v minulosti působil jako ministr vnitra a ministr obrany.
Od mládí u policie
Narodil se 6. října 1967 v Olomouci. V oblasti ekonomiky a obchodu získal magisterský titul na Ostravské univerzitě. V bezpečnostních složkách dosáhl hodnosti majora, nyní již je ve výslužbě. Na konci 80. let necelé dva roky působil u Pohotovostního útvaru Veřejné bezpečnosti. Později pracoval u severomoravské kriminálky, kterou i vedl.
Podílel se na vyšetřování rasově motivovaného žhářského útoku ve Vítkově v roce 2009, při němž byla napadena rodina a značně popálena dvouletá dívka. Za případ jej ocenili moravskoslezský hejtman Jaroslav Palas (ČSSD) a ministr vnitra Martin Pecina (nestr. za ČSSD).
Od roku 2011 pracoval jako bezpečnostní manažer ve strojírenské společnosti Vítkovice. Když se v roce 2013 stal Pecina opět ministrem, Metnara jmenoval svým náměstkem pro vnitřní bezpečnost. Později měl na starost ekonomiku a chod úřadu, z ministerstva odešel přibližně po roce v létě 2014. Poté se vrátil do podnikatelské oblasti. Podle obchodního rejstříku mj. v letech 2015–2018 byl místopředsedou představenstva firmy VTK Special.
V roce 2017 byl krátce ve vedení nového hnutí Bezpečnost, odpovědnost, solidarita (BOS), které se orientovalo proti členství ČR v NATO a EU, „islamizaci a ilegální migraci“. Později vyjádřil, že odešel z nesouhlasu se směřováním začínajícího hnutí. Myšlenku odchodu ČR z těchto institucí považoval za hloupost.
Nástup do vrcholné politiky
Na konci roku 2017 jej Andrej Babiš (ANO) vybral na post ministra vnitra. První Babišova vláda se skládala ze členů ANO a hnutím vybraných nestraníků, k nimž patřil i Metnar. Ministr vyjádřil víru, že zůstane ve funkci po celé čtyřleté volební období Poslanecké sněmovny. Kabinet ale následně nezískal důvěru Sněmovny a několik měsíců vládl v demisi. Metnar v úřadu provedl řadu personálních změn.
Nahradila jej menšinová vláda ANO a ČSSD opět vedená Babišem. Metnar se přesunul do čela ministerstva obrany, kde zůstal po celou dobu činnosti vlády do prosince 2021.
Metnar v létě 2018 čelil podezření, že v diplomové práci převzal části textu, aniž by uváděl zdroj. Práci obhajoval v roce 2004, když ještě Ostravská univerzita nepoužívala elektronický systém na odhalování plagiátů. Univerzita vyjádřila, že již by práce patrně nebyla k obhajobě připuštěna, ale že nešlo o vědomé plagiátorství.
V roce 2021 byl Metnar stále jako nestraník zvolen poslancem. Kandidoval na listině ANO 2011 v Moravskoslezském kraji. Po konci působení na ministerstvu se stal předsedou sněmovního Výboru pro obranu.