Článek
ministr financí a místopředseda vlády: Jan Fischer (62)
Fischer má s úřednickou vládou zkušenost, překlenovací nestranický kabinet vedl jako premiér od května 2009 do července 2010. Jeho vláda dokončila předsednictví EU završila ratifikaci Lisabonské smlouvy. Před tím působil v čele ČSÚ, poté zastával funkci viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj.
V letošních prvních přímých prezidentských volbách Fischer nečekaně propadl, ačkoliv původně patřil k favoritům.
Více zde
ministr vnitra: Martin Pecina (44)
Ministrem vnitra byl již ve vládě Jana Fischera, předtím vedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (září 2005 až červen 2009).
Více zde
ministryně spravedlnosti: Marie Benešová (65)
Někdejší nejvyšší státní zástupkyně (leden 1999 až září 2005) a stínová ministryně spravedlnosti za sociální demokracii (2006 až 2010) je od letošního května odbornou mluvčí ČSSD pro boj s korupcí. Do letošního března byla také místopředsedkyní strany.
Více zde
ministr zemědělství: Miroslav Toman (53)
Prezident Potravinářské komory ČR (od roku 2007), člen dozorčí rady Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu. Od srpna 2002 do října 2006 byl náměstkem, později prvním náměstkem ministra zemědělství. Jeho otec byl komunistickým ministrem zemědělství v 80. letech.
Více zde
ministr kultury: Jiří Balvín (59)
Jiří Balvín je znám především jako někdejší generální ředitel České televize. Poslanecká sněmovna ho do funkce prozatímního ředitele ČT zvolila v únoru 2001, 31. října 2001 byl Radou ČT zvolen generálním ředitelem. Měl stabilizovat situaci v televizi, což se mu ale podle Rady ČT nepodařilo. Kritizován byl za personální politiku, podle rady neplnil svůj projekt řízení televize. Rada ČT ho odvolala v listopadu 2002.
Více zde
ministr práce a sociálních věcí: František Koníček (60)
Koníček v minulosti působil jako náměstek ministra práce a sociálních věcí. Od června 2005 do začátku roku 2006 byl poslancem za ČSSD. Za sociální demokracii byl opakovaně zvolen v komunálních volbách do zastupitelstva obce Jinočany. V letech 2006 až 2007 vedl Lesy ČR.
Více zde
ministr zahraničních věcí: Jan Kohout (52)
Bývalý ministr zahraničí a místopředseda vlády Jana Fischera (od května 2009 do července 2010), od listopadu 2010 člen dozorčí rady ČEZ. Předtím působil 20 let v diplomacii, zastupoval ČR mimo jiné při OSN a OBSE, byl velvyslancem ČR při Evropské unii.
Více zde
ministr zdravotnictví: Martin Holcát (59)
Martin Holcát je renomovaný lékař, který se staral například o exprezidenta Václava Havla. Několik let také šéfoval Všeobecné fakultní nemocnici. Holcát má na kontě řadu vědeckých publikací a aktivně vystupuje také na odborných přednáškách.
Více zde
ministr školství: Dalibor Štys (50)
Přírodovědec Dalibor Štys od loňska vede na ministerstvu školství odbor výzkumu a vývoje. Předtím pracoval pro Jihočeskou univerzitu v Českých Budějovicích, kde založil Ústav fyzikální biologie v Nových Hradech.
ministr pro místní rozvoj: František Lukl
Lukl je místopředsedou Svazu města a obcí ČR a starostou Kyjova. Vystudoval Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, není členem žádné politické strany, do obecního zastupitelstva kandidoval za sdružení nezávislých kandidátů Sedmadvacítka nezávislých.
ministr průmyslu: Jiří Cienciala
Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jiří Cienciala byl řadu let ředitelem Třineckých železáren, nyní se věnuje akademické dráze. Je rektorem vysoké školy podnikání.
ministr dopravy: Zdeněk Žák
Žák v minulosti pracoval jako generální inspektor Českých drah a byl rovněž poradcem tehdejšího premiéra Miloše Zemana. V rámci ČD působil i na dalších postech.
ministr obrany: Vlastimil Picek (56)
Od letošního března ministr obrany, předtím první náměstek ministra. Kariérní voják prošel řadou funkcí, byl mj. náčelníkem Vojenské kanceláře prezidenta republiky Václava Klause (2003 až 2007) a od března 2007 do června 2012 náčelníkem generálního štábu.
ministr životního prostředí: Tomáš Podivínský (43)
Od loňského října náměstek ministra životního prostředí, předtím byl náměstkem Státního fondu životního prostředí, kdy měl na starosti program Zelená úsporám. Bývalý kariérní diplomat byl generálním konzulem v Drážďanech, předtím působil na ambasádě ve Vídni.
Více zde