Článek
Vladimir Putin považuje za dva nejnebezpečnější protivníky Alexeje Navalného a Michaila Chodorkovského. Navalného nechal poslat do trestanecké kolonie. Přežívá tam a nedávno mu dovolili delší setkání s manželkou Julií. Vliv na dění v ruské společnosti ale nemá téměř žádný. Zbyly po něm ovšem dobře zorganizované struktury, kterých bylo v Ruské federaci 37 a které si říkaly Navalného štáby, ale i tomu zatrhl Putin definitivně tipec.
V končícím týdnu nabylo právní moci státní označení Navalného organizací Fond boje proti korupci a Fond ochrany práv občanů stejně jako společenského hnutí Navalného štáby za extremistické. Samotné organizace se ještě před nabytím právní moci samy rozpustily, aby neohrožovaly své členy zatčením a uvězněním. Server RBK spočítal, že 21 procent bývalých šéfů štábů emigrovalo, 29 procent je vyšetřováno represivními orgány a 40 procent se zabývá vlastními projekty.
V letech 2020-21 strávili bývalí šéfové štábů ve vězení dohromady 457 dnů. Celková částka pokut, které museli zaplatit, činila 4 158 000 rublů, což je 1 221 459 korun.
V minulých dnech podala žádost o účast ve volbách do místní samosprávy v Murmansku bývalá šéfka Navalného štábu Violetta Grudinová. Byla však místo toho nuceně hospitalizována po soudním verdiktu, že je nemocná covidem, ačkoli trvá na tom, že výsledky jejích testů jsou negativní.
Michail Chodorkovskij po deseti letech za ostnatým drátem, kam ho poslal soud poplatný kremelským instrukcím, žije od konce roku 2013 v emigraci a donedávna se snažil přes organizace v Rusku, které financoval, přispět k větší civilizovanosti tamní společnosti. S tím je ale také konec. V tomto týdnu Kreml zablokoval webové stránky Chodorkovského médií.
„Předložený důvod v podobě ‚propojení s organizacemi non grata‘(ve skutečnosti se mnou, občanem Ruské federace) znamená vysokou úroveň osobního ohrožení novinářů. V souvislosti s tím jsem odsouhlasil uzavření těchto projektů v Rusku,“ napsal Chodorkovskij.
Dodal, že „politické represe, likvidace institutu nezávislých soudů a voleb, zavírání úst obhájců lidských práv a novinářů ukazují, že putinský režim a Putin osobně se vrátili k zastaralému sovětskému modelu s úpravou ve smyslu jeho osobní chamtivosti a chamtivosti jeho okolí“.
Chodorkovskij napsal, že je připraven ke konfrontaci s režimem s cílem jeho demontáže. Není ovšem jasné, jak to chce dělat, když ruský veřejný prostor postrádá svobodu a stále více připomíná spáleniště.
Očima Saši Mitrofanova
Alexandr Mitrofanov komentuje nejčastěji vnitropolitické dění a témata spojená s vývojem v Rusku. Přehrát si tento podcast můžete také na Podcasty.cz, Spotify nebo na Apple Podcasts.