Článek
„Zmírnění půdního sucha umožňuje pronikání vody i do podzemí,“ uvedli meteorologové. Loni koncem léta podle nich některé rostliny, například šeřík, vinou sucha „usnuly“ a probudily se v říjnu, kdy kvetly, letos žádný pozorovatel tento stav nehlásí.
Loni zůstala hladina podzemní vody v mělkých vrtech po celé září silně podnormální, letos se stav během devátého měsíce mírně zlepšoval ze silně podnormálního na mírně podnormální, napsal ČHMÚ. Situace se proti loňsku zlepšila zejména na severovýchodě Moravy v povodí Odry a Moravy a v jihozápadních Čechách v povodí Berounky, kde letos převažovaly vrty s normální hladinou podzemní vody, dodal.
Ze silně podnormálního na mírně podnormální se v září zlepšil stav v povodí Dyje. „Ke zlepšení celkového stavu podzemních vod došlo rovněž v povodí horního Labe, ale pouze na silně podnormální úroveň z mimořádně podnormální,“ uvedli meteorologové. Hladina u většiny mělkých vrtů v této oblasti navíc zůstala mimořádně podnormální. V povodí horní i dolní Vltavy a dolního Labe zůstala v září hladina podzemní vody stejně jako loni silně podnormální.
Pěstování pšenice ohrožuje sucho. Chleba může být nedostatek
Podle dřívějších informací ČHMÚ bylo letošní září v Česku teplotně i srážkově normální. Průměrná měsíční teplota 13,3 stupně Celsia byla o půl stupně vyšší než normál za roky 1981 až 2010. Srážek bylo v září proti stejnému třicetiletému normálu o pět procent víc, průměrný měsíční úhrn byl 61 litrů na metr čtvereční.