Článek
Jednotlivé kategorie se dělí podle objemu roční produkce vína. V kategorii malá vinařství, tedy firmy s produkcí do 50 tisíc litrů za rok, spolu budou stejně jako loni soutěžit Vinařství Piálek & Jäger, Salabka Praha a Vinařství Lacina.
Ze středně velkých firem s produkcí do 250 tisíc litrů za rok postoupili do finále Thaya vinařství, Reisten a Miroslav Volařík. V kategorii největších podniků, které vyprodukují nad 250 tisíc litrů ročně, porota nejlépe hodnotila Vinařství Lahofer, Château Valtice – Vinné sklepy Valtice a Nové Vinařství.
„Finálová devítka je velmi silná. Jsou v ní bezesporu zkušená vinařství, z nichž většina účast ve Vinařství roku zažila v některém z předešlých ročníků. Jednotlivé kategorie jsou mimořádně vyrovnané a opravdu jsem zvědavý, kdo titul získá tentokráte. Ať to však bude kdokoliv, jsem hrdý na finalisty i na další naše vinaře, kteří na sobě tvrdě pracují, posouvají svá vinařství dopředu, ale tím i celý náš tradiční obor,“ uvedl prezident Svazu vinařů Martin Chlad.
Svatomartinský košt v Brně komplikovala pandemie, zájemce ale neodradila
Finalisty vybírala porota složená z profesionálů z řad vinohradníků a vinařů, Státní zemědělské a potravinářské inspekce, odborného tisku, enologie, someliérství, marketingu, prodeje vína a architektury a designu.
V další fázi soutěže posoudí sedmičlenná odborná komise přímo v jednotlivých vinařstvích, do jaké míry naplňují finalisté stanovená soutěžní kritéria, a definitivně rozhodne o vítězích.
Vítěze všech tří kategorií i vítěze absolutního pak pořadatelé vyhlásí 27. ledna na slavnostním galavečeru. Po minulém ročníku, tedy letos v únoru, nemohl být a vyhlášení vítězů se uskutečnilo on-line.
Vinařstvím roku 2020 se stalo vinařství Sonberk, které titul získalo podruhé. Soutěž vyhlašuje a titul uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem za podpory Vinařského fondu ČR, Jihomoravského kraje a statutárního města Brna.