Článek
Asociace strojních inženýrů ČR za to Miroslavu Mužíkovi udělila jako jednomu z mála neinženýrů čestné uznání.
Skromný modelář nyní svoji kolekci, která nemá podle odborníků na světě obdoby, vystavuje v Brně v expozici v sousedství slavné kapucínské hrobky, v níž jsou i ostatky slavného barona Trencka.
Příchozím rád vysvětluje, jak který stroj funguje a k čemu se používal. Podle asociace inženýrů může návštěva výstavy maket da Vinciho strojů pomoci každému pochopit základy matematiky, fyziky, mechaniky, a navíc může motivovat ke studiu strojírenství.
Vytvořil unikátní kolekci modelů
„Kolega Mužík, a slůvko kolega používám s největším respektem, vytvořil unikát. Ani týmy italských inženýrů, které se pokoušely sestavit modely da Vinciho strojů, nedošly tak daleko. Odhalil totiž mistrovy chyby,“ řekl Právu docent Bronislav Lacko z vedení asociace inženýrů, který působí na Fakultě strojního inženýrství Vysokého učení technického (VUT) v Brně.
Vyrobit da Vinciho stroje je fuška, říká modelář
Geniální mistr Leonardo po sobě zanechal zhruba 350 nákresů nejrůznějších strojů. V mnoha ohledech předběhl dobu. Mezi jeho návrhy jsou vznášející se stroje, tedy předchůdci vrtulníků, ponorek nebo tanků. Jeho chápání mechaniky bylo více než revoluční. Jenže pracovat s tím, co da Vinci zanechal, umí podle znalců jeho díla opravdu jen géniové.
„Mistr se sice snažil informace o svých vynálezech zachovat pro budoucnost, ale zároveň je chtěl chránit. Rozhodně to nebylo tak, že by je dal všem k volnému využití. Žádný patentový úřad neexistoval, a tak poznámky zanechal ve stavu, který umí pochopit jen vyvolení. Na mnohých záznamech záměrně udělal nejrůznější menší či větší chyby,“ vysvětlil Lacko.
K dispozici měl jen obrázky
Da Vinci psal záznamy o svých vynálezech zrcadlově, tedy zašifrovaně. U nákresů scházejí rozměry součástek, což je klíčové. Leonardo některé své návrhy rozdělil tak, že jsou na více kresbách. Ten, kdo s nimi pracuje, si musí umět jednotlivé nákresy spojit. Celé je to hlavolam, který modelář z Blanska svým selským rozumem rozlouskl. K dispozici měl jen nákresy mistra Leonarda z knížek.
Výroba kolekce mechanismů trvala Mužíkovi šest let. V expozici neschází například maketa Leonardova lva, který ukazuje díky soukolím pohyb jeho nohou. Hned vedle je předchůdce vrtulníku nebo automobilu. Milovníky mechaniky jistě zaujmou nejrůznější kladkostroje, mechanismus na čištění vodních kanálů od nánosů, předchůdce současného tanku, a dokonce maketa vodního tanku.
Lékaři mu po mrtvici sdělili zdrcující zprávu, modelář svůj vysněný projekt přesto dokončil
K zajímavostem patří da Vinciho jízdní kolo, stroj na výrobu pilníků, mechanický bubínek nebo předchůdce současných krokoměrů, který měl podobu trakaře a jemuž se říkalo cestoměr.
„Má práce rozhodně ještě neskončila. Chci sbírku modelů dále rozšiřovat a v současnosti buduji zcela novou moravskou vesničku, model, který ukáže veřejnosti, jak se u nás na Moravě žilo na venkově na přelomu 18. a 19. století,“ řekl Mužík.