Článek
Chilský region Cauquenes běduje, protože patří k těm nejhůře zasaženým. Tamější vinaři se už nyní bojí několika následujících let. Požáry sežehly vinice, nevratně poškodily hrozny, větve a kořenové systémy. Pro mnohé vinaře to znamená jediné – žádná letošní ročníková vína. A ohrožena je i produkce pro příští rok.
„Zemětřesení v roce 2010 bylo proti tomuto ničím. Báli jsme se dalšího zemětřesení, ale nečekali jsme, že by mohl přijít podobný požár,” uvedla místní zemědělkyně Juana Canalesová.
Susana Molinaová přišla kvůli požáru o celou svou vinici. Jak sama říká, jediné, co jí zbylo, je dům na jejím pozemku, který požár naštěstí minul. „Měla jsem čtyři hektary vinic a všechny jsou spálené,” uvedla pro agenturu Reuters.
Škody se mohou ještě zvýšit
Vyjma jednotlivých osobních tragédií půjde i o ránu pro chilský národní rozpočet. Produkce vína do něj přispívá ročně asi 38 miliardami korun. Očekává se, že vinařský průmysl neodejde z těchto požárů jen s drobnými šrámy.
„Naše odhady jsou katastrofické z toho pohledu, že nejde jen o přímé poškození vinic, které jsou zcela zničené. Jde i o aktuální sklizeň z vinic, které nebyly zavlažované, to poškození je nevratné,” uvedl prezident asociace vinařů z Cauquenes Felipe Zuniga a dodal, že množství poškozených vinic může ještě výrazně stoupnout, pokud se nepovede dostat plameny pod kontrolu.