Článek
Mše byla jen pro vybrané hosty, ale veřejnost měla možnost ji sledovat na velkoplošných obrazovkách. Na Hradčanském náměstí, kde byla jedna z nich, se začali první lidé scházet už krátce po sedmé hodině ranní. Na třetí nádvoří Pražského hradu, kde byla další obrazovka, byli vpuštěni v osm hodin.
Mezi prvními umělci, kteří dorazili na Pražský hrad, byla operní pěvkyně Eva Urbanová či Gottův dlouholetý přítel a kolega Michal David.
Z politiků dorazil mezi prvními ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Krátce před čtvrt na jedenáct dorazili premiér Andrej Babiš (ANO) s manželkou Monikou a předseda senátu Jaroslav Kubera (ODS) s chotí Věrou.
Do chrámu dorazili desítky dalších Gottových přátel a spolupracovníků z řad umělců i sportovců. Přišli například hokejista Jaromír Jágr, fotbalista Antonín Panenka nebo tenista Radek Štěpánek.
Vdova po zpěvákovi Ivana Gottová společně se všemi Gottovmi dcerami Dominkou, Lucií, Charlotte Ellou a Nellou Sofií dorazila krátce po půl jedenácté.
V jedenáct hodin započala zádušní mše, v první řadě zasedli vedle pozůstalých také prezident republiky Miloš Zeman s manželkou, slovenský premiér Peter Pellegrini či český premiér Andrej Babiš.
Mši celebroval pražský arcibiskup a kardinál Dominik Duka, úvodní čtení z Písma se ujala zpěvačka Eva Pilarová, přímluvné řeči za zpěváka pronesli herec Jiří Bartoška a bývalá první dáma Dagmar Havlová, obřad byl proložen písněmi v přednesu Evy Urbanové, Štefana Margity, Lucie Bílé a Vojtěcha Dyka.
Nad rakví zpěváka promluvila herečka a dlouholetá kamarádka Karla Gotta Jiřina Bohdalová. Mimo jiné řekla, že Gott si vážil vrozeného talentu a díky své pracovitosti nepromarnil ani minutu. Poukázala také na jeho slušnost, noblesu a gentlemanství. „Byl muž ze staré dobré školy,“ prohlásila herečka, podle které svými písničkami sbližoval celé generace.
Tělo Karla Gotta převezli do motolského krematoria
Na Gotta ale zavzpomínala také jako na člověka z masa a kostí, který se mnohokrát mýlil, padl a znovu vstal. „Častokrát pomohl potřebným, aniž čekal na poděkování,“ poznamenala Bohdalová.
Úkol přednést smuteční proslov Bohdalové, jak uvedla, jí přidělil sám Gott, s nímž se desetiletí přátelila. Nápad byl ale původně její. Herečka řekla, že zpěváka žádala, aby promluvil na jejím pohřbu. Jednalo se podle Bohdalové o jediný slib, který Gott nesplnil.
Na závěr Bohdalová Gotta obrazně požádala, aby jí „tam“ držel místo. „Mám pro tebe jeden opravdu báječný židovský fór,“ dodala.
Duka v proslovu mj. zmínil, že Karel Gott proslavil Česko po celém světě a lidé budou ještě léta naslouchat jeho písním. Připomněl zpěvákův „dar krásného hlasu, umění interpretace a úsměv spojený s noblesou, kterými naplňoval radostí miliony posluchačů”. „Uznával hodnoty, které činí lidský život krásný a bohatý,” řekl.
Gott měl podle něj rád své přátele a miloval svou rodinu. „Dokázal spojovat lásku s úctou a respektem,” uvedl kardinál. V souvislosti s kritiky legendárního zpěváka zmínil i biblická slova Ježíše Krista o tom, aby lidé nesoudili, aby nebyli souzeni.
Několik minut po půl jedné vynesli členové hradní stráže rakev se zpěvákovými ostatky hlavní branou ze svatovítské katedrály a stříbrný pohřební vůz ji pak převezl do pražského motolského krematoria, kde proběhlo definitivní poslední rozloučení s Gottem v kruhu jeho nejbližších.
Podle informací deníku Právo mají být ostatky zpopelněny.
Gott, který trpěl akutní leukémií, zemřel 1. října. V pátek se s ním loučily desetitisíce lidí na pražském Žofíně, v sobotu přicházeli fanoušci po celý den do Kinského zahrady, kde bylo zřízeno pietní místo. Tam také byly převezeny kytice a vzkazy ze Žofína, jež tam příznivci zpěváka donesli.