Článek
Často u nás natáčí Netflix a Amazon nebo také německé televize. Česká republika má zkušené filmové profesionály, ale bez pobídek by se produkce pravděpodobně přesunula jinam.
Asociace producentů v audiovizi (APA) tvrdí, že v roce 2021 už zahraniční produkce začaly kvůli pozastaveným pobídkám opouštět Českou republiku.
„Jsme rádi, že dramatickou situaci se podařilo po jednáních s ministrem kultury Martinem Baxou a ministrem financí Zbyňkem Stanjurou zvrátit a vláda rozhodla o navýšení filmových pobídek. Velmi vítáme, že jde ze strany vlády o systémové řešení. Navýšení částky pobídek, které pokryje vzniklé závazky, je spojené s dlouhodobější reformou pobídkového systému. Pro audiovizi to znamená stabilizaci a možnost dalšího růstu. Nastartování pobídek bude mít v ekonomické krizi výrazný ekonomický efekt, z peněz utracených zahraničními projekty v Česku budou čerpat výhody i nefilmové profese a státní rozpočet,“ uvedl předseda APA Vratislav Šlajer.
„Systém filmových pobídek, jak jsme jej znali doposud, se v posledních letech přežil. Požadavky zahraničních produkcí v průběhu času strmě stoupaly, audiovizuální trh prošel dramatickými změnami. A místo toho, aby minulé vlády řešily zvyšující se zájem produkcí systematicky, dosypávaly do systému proti plánovanému rozpočtu peníze navíc podle momentálního rozhodnutí. Systém se tak stal naprosto nepředvídatelným,“ uvedl ministr kultury Martin Baxa.
RECENZE: Mnoho výbuchů pro nic aneb Hollywood v tramvaji do Bohnic
Dosud měl Státní fond kinematografie rozpočet na filmové pobídky ve výši 800 milionů korun ročně, finanční prostředky se v posledních letech na základě zvýšené poptávky navyšovaly až o 500 milionů v průběhu daných roků. Peníze se vyplácejí až po vyúčtování uznatelných nákladů.
Pro udržení systému v dalších letech a do přijetí nového zákona o audiovizi bude potřeba navýšit v roce 2023 investici do pobídek o dalších 800 milionů a v roce 2024 o 600 milionů, tvrdí APA.