Článek
Letošní ročník tradičně veřejnosti nabídne setkání s nejaktuálnější tvorbou studentů Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze. 38. ročník festivalu zahájí absolventský snímek Adama Kolomana Rybanského Kdyby radši hořelo, který měl v únoru premiéru na mezinárodním filmovém festivalu Berlinale v sekci Panorama.
Na festival bylo přihlášeno celkem 62 studentských snímků, které byly pro účely projekcí rozděleny do bloků podle společných, výrazných témat. Během jedné projekce tak divák zhlédne typově i žánrově rozdílné snímky. Názvy i témata bloků dramaturgický tým pojal s lehkostí a vtipem. Diváci se tak mohou těšit na blok Gin & Tonic, který přináší tu správnou hořkosladkou ochutnávku studentské
tvorby. Cukr & Bič představí různé pohledy na mezilidské vztahy – partnerské, přátelské, ale i rivalské.
Pod názvem bloku Pejsek & Kočička se skrývají snímky, se kterými se vydáte na cestu do neznámých míst, do luk, polí, lesů, možná za hranice geografické, ale i ty vaše. Filmy zařazené v bloku Guns & Roses pojí podobnost se stavem změněného vědomí, avšak bez faktického požití omamných látek. V pořadí pátý blok se inspiroval písničkou Katy Perry a nese název Hot & Cold. Tyto
filmy vás zklidní a znejistí zároveň.
Horník ajťák
Názvy bloků byly inspirovány i mimo hudební průmysl. Jekyll & Hyde představí filmy s tématem rozporu, frustrace, rebelie a souboje jedince proti společnosti. Blok Home & Alone spojují osamělí hrdinové středního věku bojující s těžkou životní situací.
Celovečerní film Nová šichta o proměně horníka v ajťáka spolu s filmem Pripyat Piano tvoří blok Horník & Piano. Speciální blok Modrá & Žlutá názvem odkazuje k barvám ukrajinské vlajky. Ústředními motivy filmů jsou příběhy lidí, kteří i navzdory bezohlednosti a krutosti mocných mají touhu žít, milovat a radovat se tak jako každý z nás.
Kromě studentů a profesorů z pařížské La Fémis na FAMUFEST dorazí i německá režisérka Leonie Krippendorf. V pátek večer uvede projekci svého filmu Smyčka, doplněnou o Q Mladou režisérku můžete znát například díky filmu Léto v Kreuzbergu, který byl nominován v sekci Generation na Berlinale. Svět Hub a kulturní centrum Vzlet budou hostit festivalové přednášky a workshopy. Ve
spolupráci s platformou Cinergy proběhne debata na téma možností evropských koprodukcí s producentkami Klaudií Smieja-Rostworowskou, která stojí za filmy jako Ada či Šarlatán, a Dyveke Graver, jejíž poslední produkovaný snímek Nejhorší člověk na světě je nominovaný na Oscara.
Zástupci platformy Audionaut rozeberou fenomén podcastingu, proběhne panelová diskuze na téma výuky herního designu a představí se i iniciativa Ne!musíš to vydržet, která se věnuje konsentu a vhodnému chování (nejen) na akademické půdě.
V Bad Flash baru si návštěvníci budou moci vytvořit vlastní festivalový merch nebo ochutnat speciální festivalové pivo. Café V Lese a Ankali ožijí hudbou progresivních českých interpretů, jako jsou Metastavy, Mutanti hledaj východisko, Good Times Only nebo Oliver Torr.