Článek
V prvním díle, který běžel v osmdesátých letech, měl herec nášivky na zádech. Méně známá tchajwanská vlajka je červená a má v horním rohu bílé slunce v modrém poli.
Server naznačuje, že tato těžko vysvětlitelná proměna asi souvisí s čínským koproducentem filmu Tencent Pictures. Takové spolupráce jsou dnes v Hollywoodu běžným postupem, o kterém ale diváci většinou nevědí. Řada velkých filmů je šita na míru Číňanům - ne proto, že by v Hollywoodu seděli komunisté, ale proto, že Číňanů je hodně a dá se na nich nejvíc vydělat.
Tradiční japonsko-čínské konflikty jsou notoricky známé a také vztahy Číny s Tchaj-wanem nejsou nejlepší. Vyspělý a demokratický Tchaj-wan má sice momentálně vlastní vládu, ale Čína považuje ostrov za svou provincii, která se jen vzdálila kořenům.
Tchaj-wan má z Číňanů strach a horečně nakupuje tanky a rakety. Americké ministerstvo zahraničí jim v červenci schválilo prodej zboží v odhadované hodnotě 2,2 miliardy dolarů (46,5 miliardy korun). Armáda získá 250 protiletadlových střel Stinger, 108 tanků M1A2T Abrams, obrněná vozidla Hercules, kulomety a další vojenskou techniku. Tchaj-wan dříve požadoval i 66 letadel F-16, ale Obamova administrativa to zamítla.
There’s a new Top Gun movie coming out. And Maverick is wearing the same leather jacket - only this time it’s Communist Party of China-approved, so the Japanese and Taiwanese flag patches are gone (screenshot on right is from the new trailer)... pic.twitter.com/gUxFNFNUKX
— Mark MacKinnon (@markmackinnon) 19. července 2019
Server uvedl, že produkční firmy Paramount Pictures a Tencent Pictures požádal o vysvětlení, ale společnosti nereagovaly. Připouští, že celá kuriózní proměna bundy je nejasná a může mít více důvodů. Například bývalý pilot Ward Carroll poznamenal na sociální síti, že lidé od letectva se nášivkám pilotů v Top Gunu vždy smáli, protože jsou náhodné a nesmyslné. „Nehledejte v tom význam, protože tam žádný není,“ napsal.
Může se vám hodit na Zboží.cz: