Článek
Hroby obcí jako Doupov, Martinov, Kopáčov, Hluboká, Oleška, Sedlec, Tureč nebo Radnice a dalších jsou rozeseté podél cesty k místní kapli. Členové klubu přátel historických památek Radonice pracovali na projektu osm let. Sbírali různé zbytky patníků, božích muk a domů a stvořili originální památník. Některé náhrobky tvoří třeba i vojenský zátaras, prastarý mlýnský kámen nebo ostění oken.
Zmizení obcí v pohraničí se většinou vysvětluje odsunem většiny německy mluvících obyvatel, ale v případě Doupovských hor to není tak úplně pravda. Do těchto obcí se dokonce po válce někteří lidé přistěhovali, jenže v roce 1953 komunistická vláda rozhodla o vytvoření obřího vojenského prostoru Hradiště. Spolu se sovětskými tam českoslovenští vojáci nacvičovali útoky na Západ.
Všichni civilní obyvatelé museli v 50. letech odejít a postupně bylo zničeno asi šedesát obcí, kde kdysi žilo cca 17 tisíc obyvatel. Vznikla tak ohromná opuštěná oblast, kde nikdo není. V dokonalé divočině jen výjimečně narazíte na zbytky černých zdí statků či mlýnů, většinou vše ovládla příroda.
Sudetský tulák
Sudetský tulák je dlouhodobá série kulturně-historických článků. Máte podněty k sudetským tématům? Zašlete je autorovi na: stanislav.dvorak@novinky.cz.
Celkově zmizely v pohraničí po válce stovky obcí, mnohé už v terénu nejde najít.