Článek
Jednu začal Paul McCartney, bývalý člen britské formace Beatles. Momentálně propaguje nové vydání alba Let It Be a vynáší při tom soudy, o kterých mluví hudební fanoušci na celém světě.
O Rolling Stones, hlavním „konkurentovi“ Beatles ze šedesátých let minulého století, jeden ze dvou žijících členů Beatles řekl, že nevytvořili nic zvláštního, ale pouze čerpali z odkazu tehdejších bluesových umělců. Beatles podle něho naopak své hudební konání neomezili na jeden žánr a vytvářeli sofistikované skladby.
V interview pro The New Yorker McCartney prohlásil: „Nevím, jestli bych o tom měl mluvit, ale Rolling Stones byla vždy skupina, která hrála bluesové předělávky, zatímco naše práce byla moderní a pestrá.“
Na tato slova reagoval Mick Jagger, zpěvák Rolling Stones. „Paul McCartney je tady, chystá se nám pomoci a později se připojí k naší cover kapele,“ sdělil do mikrofonu během vystoupení své formace v Kalifornii.
Slovní výměna mezi McCartneym a Jaggerem se přitom nekonala poprvé. Loni v dubnu v televizním programu The Howard Stern Show odkázal McCartney na osobní rozhovor s kytaristou Rolling Stones Keithem Richardsem. Ten mu prý řekl, že závidí Beatles, že měli v sestavě čtyři zpěváky, zatímco Rolling Stones jenom jednoho.
Zpěvák Rolling Stones Mick Jagger mu tenkrát jen stručně odpověděl: „Jeden tým stále hraje na stadionech a druhý neexistuje.“
Stažená skladba
Na probíhajícím americkém turné hovořili Rolling Stones také o tom, proč nehrají na koncertech písničku Brown Sugar. Podle britského listu The Times ji sami stáhli, protože se v jejím textu zpívá o otrokářské lodi mířící k bavlníkovým plantážím nebo o otrokáři, jak v noci bičuje ženy.
Rolling Stones nebyli za zmíněný text aktuálně obviněni z rasismu, jak by se v dnešní době plné politické a společenské korektnosti mohlo stát, jen sami usoudili, že by nyní v Americe mohli vzbudit nevoli. Skladbu hráli naposledy živě na Hard Rock Stadium v Miami v srpnu 2019.
Píseň byla napsána v roce 1969. Její obsah zabývající se tématem otroctví vyvolal již v minulých letech řadu ostrých reakcí. Kytarista Keith Richards nedávno v rozhovoru pro list Los Angeles Times potvrdil rozhodnutí ji stáhnout. Podotkl ale, že mu není jasné, proč lidé chtějí najednou písničku „pochovat“.
„Nechápou, že je o zrůdnosti otroctví? Doufám, že v budoucnu budeme moci slávu naší milované skladby obnovit,“ dodal.
„Od roku 1970 jsme hráli Brown Sugar každý večer, a tak jsme si řekli, že ji na chvíli hrát přestaneme a uvidíme, jaké to bude,“ dodal ve stejném rozhovoru Jagger. „Možná se k ní brzy vrátíme.“
Jagger přitom už v rozhovoru pro časopis Rolling Stone v roce 1995 přiznal, že dnes by takový text nenapsal. „Pravděpodobně bych se sám cenzuroval. Pomyslel bych si: Bože, musím brzdit, nemůžu psát tak surově. Tolik těžkých témat v jednom textu,“ sdělil a dodal, že skladbu napsal za pětačtyřicet minut a hlavní inspirací k ní mu byla jeho tehdejší partnerka, zpěvačka a herečka Marsha Huntová.
Píseň Brown Sugar obsadila v době svého vydání první místo v amerických hitparádách a druhé ve Velké Británii. Na streamovací platformě Spotify byla přehrána téměř 170milionkrát.