Článek
Jedná se o soubor přípravných kreseb určených pro ilustrace rozsáhlé šestidílné encyklopedie geografa Élisého Recluse s názvem Člověk a Země (Élisée Reclus: L’Homme et la Terre, Bibliotheque universelle, Paris, 1905-1908). Soubor představuje nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky.
Nejprve filosoficko-sociálně-kritický dějepis lidstva vycházel ve formě týdeníku po šestnácti stranách. Pro Kupku byl nejen slušným zdrojem příjmu, protože nakladatelství mu platilo 150 franků za frontispis, 70 franků za titulní strany a 40 franků za viněty, ale i možností ujmout se monumentální zakázky.
„Prvních pět dílů vyšlo v roce 1905, poslední pak roku 1908, a Kupka tak větší část zvládl vytvořit za pouhý jeden rok,“ uvedla Terezie Kaslová z Galerie Kodl.
Podle ní považoval Kupka tento úkol za osudový. Navštěvoval univerzitní přednášky z antropologie a historie na pařížské Sorbonně. Studoval též fénické a chaldejské vykopávky, četl knihy o starověku a Bibli. Dne 11. září roku 1905 v této souvislosti napsal Josefu Svatopluku Macharovi: „Studium minulosti se pro mne stává vášní.“
Tyto ilustrace tak obecně nejsou jen doplňkem, ale spíše kongeniální součástí ilustrovaného textu.