Článek
Jihočeský rodák umisťuje obvykle děj svých příběhů do důvěrně známého prostředí jižních Čech. Pro jeho asi nejznámější knihu Rybí krev (2012) byly inspirací okolí Týna nad Vltavou, v němž studoval na gymnáziu, Purkarec a hlavně jaderná elektrárna Temelín v čase výstavby, která nekompromisně rozvrátila nejen ráz krajiny, ale i mezilidské vztahy.
Děj knihy Plachetnice na vinětách se odehrává v průběhu roku 2018 převážně na Českokrumlovsku, byť svou roli v ní hraje i Praha a v závěru ústřední postavy zavítají i do Drážďan a Berlína. Důvěrná znalost prostředí opět prohlubuje důvěryhodnost a autenticitu příběhu.
Podobně jako v Rybí krvi je i v něm základní postavou žena. Tentokrát ovšem čerstvě rozvedená sedmačtyřicetiletá docentka literatury Marie, která se snaží začít nový život návratem na rodný jih, aby postupně zjišťovala, že návraty nejsou možné. Její bývalí přátelé se k pražské intelektuálce chovají odtažitě.
Milostný románek s mladíkem z knihkupectví se rozplyne v rozpacích. Marie je naopak při péči o nemocné rodiče konfrontována se zásadními otázkami života, stárnutí, ale i rodových kořenů. Byť je zralá žena, objevuje nejistotu v navazování kontaktů s jinými muži.
Hájíčkovy postavy jsou vnímavě prokreslené a důvěryhodné. Tradičně výrazný je i jeho dar vypravěče, který se neuchyluje k pokusům o nekonformnost, alternativní pojetí a nesnaží se lacině šokovat, jak se mnohdy u současných autorů stává.
Audiokniha posluchače vtáhne a připoutá, na čemž má zásluhu i projev již zmíněné herečky Vandy Hybnerové. Snad jen zvolené hudební předěly působí poněkud nemastně neslaně, nejsou příliš invenční, ale alespoň neruší zážitek ze solidní audioknihy.
Může se vám hodit na Zboží.cz: