Článek
DECHEM získalo také titul Designér roku, a to za svítidla pro Kavalierglass anebo Materiálovou vázu pro značku Křehký (váza byla mimo jiné oceněna jako Nejlepší nový produkt na veletrhu Ambiente ve Frankfurtu nad Mohanem). O úspěchu DECHEM svědčí i to, že cenu v kategorii Výrobce roku získala sklárna Kavalierglass za kolekci Laboratory Lights od tohoto studia.
Solpera do Síně slávy
Do Síně slávy byl uveden významný český typograf a profesor Jan Solpera. „Dokázal mě přesvědčit, že písmo je živé a že ho stačí jen tak nějak vyklepat z papíru. Nebál se mi otevřít dvířka pro něho jistě k mnohdy těžko pochopitelným experimentům a dokázal se tak nějak přirozeně nadchnout pro cesty, kterými by se sám asi nikdy nevydal,“ svěřil se oceňovaný grafický designér a zakladatel studia Laboratoř Petr Babák.
Překvapením bylo vítězství trojice módních návrhářů LaFormela v kategorii Módní designér roku, protože LaFormela se v minulosti ani jednou neobjevila v užších nominacích. Naopak Janja Prokić, která se stala nejlepší šperkařkou, se ve finále již dříve objevila. Nyní proměnila svou nominaci v suverénní vítězství za přesvědčivou kolekci Hidden place, inspirovanou třemi klasickými pohádkami: Čaroděj ze země Oz, Malá mořská víla a Alenka v říši divů.
Šperky jako pro vílu
Trofej v kategorii Grafický designér si odnesli Tomáš Celizna, Adam Macháček a Radim Peško za koncepci a vizuální styl 26. Mezinárodního bienále grafického designu v Brně, titulem Fotograf roku se může pyšnit Adam Holý za knihu The Overview Effect (Polansky Gallery a VICE), Obchodem roku se stal Kurator a za krystalické vázy si Milan Pekař odnesl Cenu veřejnosti.
Více než padesátičlennou Akademii designu České republiky zaujala natolik práce Tadeáše Podrackého a Markéty Kratochvílové, dvou diplomantů na UMPRUM v Praze, že jim udělila titul Objev roku. Za své vítězství získali týdenní residenční stáž v jedné z vybraných metropolí sítě Českých center (včetně New Yorku, Tel Avivu nebo Tokia).