Článek
Cenu pro nejlepší film Národní soutěže získal již v pátek snímek Vyměnila jsem si směnu režiséra Luboše Kučery.
Porota ve složení Stefan Arsenijević (režisér a scenárista, Srbsko), Tristan Priimägi (novinář, Estonsko) a Ľubica Orechovská (producentka, Slovensko) ocenila to, „že film mistrně zvládá rytmus, tón i dialog a zároveň diváka vtáhne díky poutavé ústřední ženské postavě obklopené ansámblem magorů”.
Národní porota se rozhodla také udělit Zvláštní uznání a to filmu Jiří pes uprchlík v režii Tomasze Wińského „film je absurdní, hravé a přitom psychologicky přesvědčivé komorní drama o touze a zneužívání moci". Film zároveň získal cenu diváků.
Rwanda, Čína a Francie
Do letošní mezinárodní soutěže bylo vybráno 25 filmů z 22 zemí světa. Tříčlenná porota rozhodla, že hlavní cenu získává snímek Sbalím se a jdu (Mbabazi Sharangabo, Rwanda).
Porota na dvaceti tříminutovém snímku ocenila především „že bez tragičnosti zobrazuje truchlení jako nedílnou součást života. Prostřednictvím intimního a zvídavého stylu dovedně zkoumá možnosti jazyka filmu a ukazuje, že kreativita a přátelství dokáží uzdravovat“.
Zvláštní uznání poroty bylo uděleno čínskému filmu, Co vlastně víš o Měsíci a vodě, režisérky Jian Luo (Čína). Porota cenu udělila, protože snímek „poeticky a bez moralistického odsudku zpracovává intimní téma. Prostřednictvím vizuálně poutavých okamžiků se film vyrovnává s osamělostí a nejistotou, spojenou s překonáváním traumatu“.
Cenu diváků si letos odnáší francouzský režisér Fabrice Bracq za snímek Město burek, o Sulejmanovi a Lejle, kteří se právě vzali a slíbili si věrnost v dobrém i zlém. Dobré je, že se milují. Zlé je, že žijí v absurdní zemi jak z Franze Kafky.