Článek
S nápadem pozvat je po čtyřech desetiletích do hlavních rolí přišel režisér Jiří Strach, který s Jiřinou Bohdalovou natáčel televizní snímek Povodeň a s Radoslavem Brzobohatým rovněž pro Českou televizi film BrainStorm. Poté, co oba herci souhlasili se společným návratem před kameru, požádal Marka Epsteina, aby jim napsal scénář přímo na tělo.
„Vím, že všichni budou chtít vědět, jak se mi to povedlo,“ usmívá se režisér Jiří Strach a hned dodává. „Předem říkám na férovku, že to neřeknu. Nechám si to jako režijní tajemství.“
Scenárista Marek Epstein přiznává, že zadání nebylo lehké. Přesto vytvořil jímavý příběh stárnoucího učitele Oty, který se rozhodne po letech vyhledat dávnou lásku. Jana, bývalá herečka, nyní žije v domově důchodců. A díky její nezdolné životní energii to s ní tam nemají vůbec jednoduché.
Je pro scenáristu jednodušší psát pro konkrétní osoby nebo je to naopak svazující?
„Pro mě osobně to byl spíš závazek,“ přiznal Marek Epstein. „Věděl jsem, pro koho píšu. Věděl jsem, že oba půjdou jen do látky, které budou věřit. Obyčejně čekám, až si mě příběh najde, v tomto případě jsem musel hledat já jeho. Snad jsme se nakonec našli…“
Navíc, jak autor říká, není zcela jednoduché psát pro dva starší herce, protože si na jedné straně uvědomujete jisté limity, jako jsou náročné fyzické akce, na druhé straně máte dva herce, kteří vás pobízí, abyste se neohlížel. Vzpomíná například, jak na jedné schůzce Radek Brzobohatý nesměle upozornil na fakt, že už nemůže dělat kliky na jedné ruce, protože má cosi s ramenem…
„Je to příběh dvou lidí, kteří se dostali na konec svých cest, ale rozhodnou se z téhle konečné jet ještě jednu zastávku navíc,“ charakterizuje příběh snímku Vrásky z lásky scenárista Marek Epstein.
„Je to film o naději,“ doplňuje jej Jiří Strach. „O tom, že v každém věku lze najít něco či někoho, pro co má smysl žít. A že vrásky nemusejí být jen vlivem stáří, ale důsledkem úsměvu.“
Premiéra filmu Vrásky z lásky se připravuje již na 12.dubna.