Článek
Spisovatel uvedl, že atmosféra strachu brání umělcům napsat to, co skutečně chtějí. Mohou se obávat, že jim anonymní dav na internetu udělá ze života peklo.
„Velmi se bojím o mladší generaci autorů,” uvedl Ishiguro. Domnívá se, že mladí nezavedení autoři už se předem bojí psát z určitého pohledu nebo o určitých typech postav, se kterými se třeba běžně nesetkávají.
Stává se, že někdo ve filmu nebo románu použije ne zcela kladnou postavu z nějaké sexuální nebo národnostní menšiny a pak je obviněn z homofobie, xenofobie atd.
Ishiguro uvedl, že se zvláště bojí o mladé autory, „kteří asi oprávněně cítí, že jejich kariéry jsou křehčí, jejich reputace je křehčí, a tak nechtějí riskovat“.
Člověk, který menstruuje? Jsem žena, směje se Rowlingová korektnímu jazyku
O sebe prý strach nemá: „Mám výhodnou a relativně bezpečnou pozici, protože jsem velmi zavedený autor. Už mám nějaký věk a reputaci. Možná je to iluze, ale myslím, že jsem chráněný.“
Kazuo Ishiguro je 66letý britský spisovatel japonského původu. Roku 1982 vydal román A Pale View of Hills, příběh japonské vdovy žijící v Anglii, a roku 1986 vyšel An Artist of the Floating World (Malíř pomíjivého světa), který byl v užším výběru na Man Bookerovu cenu. Některé jeho knihy vyšly v češtině. Vedle Malíře pomíjivého světa to jsou třeba tituly Soumrak dne (získal Man Bookerovu cenu a byl zfilmován), Když jsme byli sirotci, Neopouštěj mě a Nokturna: Pět příběhů o hudbě a soumraku.
Woody Allen slaví 85 let. Génius absurdity, kterého málem zničilo MeToo
Že cancel culture není žádný umělý strašák, dokazují aféry v Hollywoodu, ale i mezi spisovateli. Například Julii Burchillové zrušilo nakladatelství smlouvu na knihu kvůli jejím internetovým poznámkám o islámu, slavné J. K. Rowlingové skoro zničilo kariéru, když se na internetu ozvala, že se považuje za ženu a ne „člověka, který menstruuje“, což je výraz z politicky korektního newspeaku. MeToo zase ohrozilo vydání vzpomínek Woodyho Allena. Jedno nakladatelství zrušilo již připravené vydání, ale po čase vyšlo jinde.