Článek
„Jde výhradně o žijící autory, kteří dnes aktivně tvoří. Výstava tak bude reprezentativní ukázkou umělecké tvorby ve skle v 21. století u nás,“ řekl Ondřej Škarka ze společnosti Art Lines, která celou akci organizuje, s tím, že česká prezentace bude součástí 5. ročníku mezinárodního festivalu skla The Venice Glass Week.
Podle kurátorky projektu Márie Gálové latinský název expozice funguje ve dvou rovinách: „Doslovně, i jako řečnická otázka. Je jakýmsi zamyšlením nad tím, jakými cestami se česká ateliérová tvorba ve skle v posledních letech ubírá. Napoví, kam současné české autorské sklo za téměř 60 let po svém fenomenálním úspěchu na EXPO 58 v Bruselu došlo,“ připomíná Gálová.
Své artefakty budou mít na výstavě skláři: Vladimíra Klumpar (1954), Zdeněk Lhotský (1956), Jaroslav Róna (1957), Michal Macků (1963), Petr Stanický (1975), Klára Horáčková (1980), Martin Janecký (1980), Michaela Spružinová (1983), Luba Bakičová (1985), Tomáš Krejčí (1994).
I u zkušenějších autorů byl při výběru konkrétních artefaktů kladen důraz na nové formy a výrazy. Ať už jde o sochaře, malíře a performera Jaroslava Rónu nebo Zdeňka Lhotského, malíře, sochaře a technologa. Oba jsou totiž původním zaměřením vystudovaní sklářští výtvarníci. Společně s třetí vystavující, Vladimírou Klumpar, byli žáky legendárního Stanislava Libenského.
Díla byla vybrána i podle toho, zda se dokáží v Benátkách sžít s velmi specifickým prostorem industriálního charakteru. Výstavní galerie se totiž nachází na ostrově Guidecca, jenž býval v minulosti částí Laguny Veneta vyhrazenou pro mlýny, pivovary, dílny, fabriky a doky. Dnes prochází zásadní urbanistickou změnou. Přítomnost přímého přirozeného světla podzimních Benátek má dílům dodat další rozměr.