Článek
E. F. Burian založil ve 30. letech divadlo D 34, které patřilo vedle Osvobozeného divadla k nejprogresivnějším divadelním scénám v předválečném Československu. Ke konci života na něj navázal založením Déčka, které se nacházelo právě v prostorech dnešního Divadla Archa.
Burian (1904 - 1959) byl složitá osobnost. Příroda ho obdařila obrovským talentem - byl vynikajícím skladatelem, režisérem, napsal první knihu o jazzu, založil soubor Voiceband atd. Po válce, kterou prožil v nacistickém koncentráku, nadání prohospodařil značnou angažovaností ve službách KSČ. Napsal i několik stalinistických her patřících k tomu nejhoršímu, co během 50. let vzniklo.
Po Stalinově smrti se snažil o navázání na předválečnou činnost a vrátil se v Déčku ke svým starším inscenacím. Podle některých přátel žil v neustálém strachu z pomsty KGB za podepsání předválečného protestu české inteligence vůči stalinským procesům ve 30. letech. Tím vysvětlují pamětníci a někteří historici jeho angažovanost.
V posledních letech dochází ke znovuobjevování všeho dobrého, co E. F. Burian přinesl české kultuře, hlavně divadlu a hudbě. Divadlo Archa připravilo v projektu D 04 na dnešek pořad Pocta E. F. Burianovi, kde se s Martinem C. Putnou zamyslí nad Burianovým odkazem další odborníci mj. teatrolog Bořivoj Srba, přítomen bude i Burianův syn Jan, známý písničkář.
V neděli se od 20 hod uskuteční koncert souboru Agon nazvaný E. F. Burian a česká meziválečná avantgarda. Na něm za řízení Petra Kofroně zazní jak známé, tak teprve v posledních letech objevené skladby E.F.Buriana.