Článek
Ungerer se narodil a dlouhá léta tvořil v alsaském Štrasburku, kde je od roku 2007 přístupné i jeho muzeum. Zemřel v domě své dcery v irském Corku. Irsko se stalo jeho druhou vlastí, žil v něm od roku 1976.
„Jsem Alsasan, vykořeněný, přesazený, ale s kořeny,” řekl o sobě kdysi Ungerer. Alsasko je nejmenší region Francie, který navíc mezi třicetiletou a první světovou válkou patřil k Německu.
Jistá ambivalence je patrná i na jeho jméně, které kombinuje francouzské křestní jméno Jean-Thomas s německým příjmením Ungerer. Koexistencí němčiny, francouzštiny a germánské alsaštiny v tomto regionu se zabýval i ve svém díle, připomněla televize Arte.
By Toni Ungerer pic.twitter.com/ymaNcW7bxd
— Angie Pedley (@AngiePedley) 26. November 2018
Ungerer byl autorem více než 140 knih pro dospělé i pro děti a na mnoha dalších se podílel jako ilustrátor. Za ty dětské v roce 1998 získal Cenu Hanse Christiana Andersena za celoživotní dílo.
Toni Ungerer.... For ever...
— Cyrikou(@cyrikou) 9. Februar2019
Ca fonctionnetjrspic.twitter.com/0BqqqejSxZ
K nejslavnějším patří například Moon Man (Měsíčňan) z roku 1966, podle nějž v roce 2012 vznikl stejnojmenný animovaný film.
I read for my 5 year old. We love reading time together. One of his favorites is the Three Robbers by Toni Ungererpic.twitter.com/Fi3IPTJy1b
— David Sibila(@SibilaMan) 9. August 2017
Koncem 50. let se Ungerer usadil v New Yorku, kde vytvořil řadu dětských knih pro nakladatelství Harper a pracoval i jako kreslíř a karikaturista pro tištěná média, mimo jiné pro deník The New York Times či časopisy Esquire, Life či Harper´s Bazaar.
Toni #Ungerer und seine Heimat Elsass in einem Beitrag der @ARTEde-Reihe „Stadt Land Kunst“https://t.co/u8TBVEMz7a
— Stadtbibliothek (@Stb_Bielefeld) 9. Februar 2019
Začátkem 70. let se začal věnovat knihám pro dospělé, v nichž se zaměřil i na kontroverzní erotická témata či politickou satiru.