Článek
Hlavní výstava nabízí pro dospělé, školy i mateřské školky moderní program přibližující člověka, pedagoga a politika. K vidění jsou dokumenty, fotografie, filmové záznamy, jeho obleky i šaty manželky Charlotty Garrique Masarykové. Také pero s kazetou, s nímž TGM podepisoval v říjnu 1918 ve Filadelfii Deklaraci společných zájmů nezávislých středoevropských národů.
Prezentace rukopisů připomíná Masarykův boj za odmítnutí falsa, které mělo zdůraznit velikost českého národa. Před dvěma sty lety, 16. září 1817, nalezl Václav Hanka v kostele ve Dvoře Králové Rukopis královedvorský. Na starých foliantech zaznamenával národní zpěvy z přelomu 13. a 14. století.
O rok později obdržel hrabě Kolowrat anonymně zaslaný Rukopis zelenohorský datovaný do přelomu 9. a 10. století. Pro národně se obrozující českou společnost znamenaly potvrzení národní historické slávy.
Dodnes výzdoba Národního divadla připomíná vymyšlené hrdiny z rukopisů. Spolu s jazykovědcem Janem Gebauerem se Masaryk zasazoval pro odmítnutí falešných dokladů. Spor se táhl roky, na konci šedesátých let dokázala expertiza falzum, ovšem výsledky byly publikovány až v roce 1993. Od března 2017 podrobují originály obou rukopisů pracovníci Národního muzea.