Článek
Jan Svěrák řekl, že tím s otcem dokončují tetralogii o životě muže, která začne tímto filmem, pokračuje dříve natočenými filmy Obecná škola, Kolja a Vratné lahve.
„Film se odehrává za druhé světové války, kdy rodina Edy Součka musela odjet z města a žít na venkově, kde se sedmiletý Eda musí vypořádat s partou místních kluků a také tam odhalí jedno dramatické rodinné tajemství,” řekl režisér Svěrák při natáčení ve Slavonicích.
Děj filmu je zasazen do východočeského města Kopidlno, tvůrcům dalo velkou námahu najít vhodnou lokalitu pro natáčení. „Dnešní Čechy nevypadají jako v roce 1944. Slavonice, díky tomu, že byly léta zapomenuté v hraničním prostoru a dnes jsou chráněné fondem UNESCO, naše představy splňují,” uvedl Svěrák. Interiéry bude filmový štáb natáčet na Žatecku, kde jsou velké statky původních zemědělců, kteří zde pěstovali chmel. „Jsou zachovalé i s nábytkem, takže se tam nastěhujeme jako do muzea,” doplnil Jan Svěrák.
Film je podle režisérových slov hlavně o odvaze, kterou malý Eda hledá v sobě nebo také u svého otce. Dům, v němž rodina na venkově žije, leží u silnice, kudy kráčely dějiny. Za ní je hřbitov. „Vlastně se pořád pohybovali mezi životem a smrtí. Je to symbolický moment,” uvedl Svěrák. Film natáčí tak, aby se líbil dětem i dospělým. „Je v něm namíchaný humor s dramatem tak, jak to máme s tátou rádi. Divák nikdy neví, jestli se bude smát, nebo plakat,” uvedl.
Autorem scénáře je režisérův otec Zdeněk Svěrák, spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana, který letos v březnu oslavil osmdesátiny. Scénář začal Svěrák starší psát před 13 lety a dlouhou dobu se mu nedařilo ho dokončit tak, aby odpovídal Janovým představám. „Děj se nedařilo dostatečně zdramatizovat. Vystupují zde rodinní příslušníci. On si nechtěl vymýšlet a film nebyl dostatečně dramatický,” uvedl režisér. Po třinácti letech si Zdeněk Svěrák konečně domyslel hlavní postavu se jménem Vlk, který je jeho strýc. Ve filmu ho hraje Oldřich Kaiser. „Strýc škrtil babičku a nyní je to konečně filmové drama,” uvedl Jan Svěrák.
Jan a Zdeněk Svěrákovi na scénáři ve finální fázi strávili více než rok, scházeli se každý týden. Jan Svěrák se při tom dozvěděl mnoho zajímavých věcí z dětství svého otce. Roli tatínka hraje Ondřej Vetchý, ve filmu svého syna Edu bije. „Ptal jsem se svého tatínka, jak ho má bít. A on říkal, že normálně po hlavě. Tak jsem se ptal, jestli ho jeho táta takhle mlátil. Tatínek mi řekl, že ho řezal jako psa. Proto mě asi můj táta nikdy nebil. Věděl, jaké to je,” uvedl.
Kameramanem snímku je Svěrákův dvorní kameraman Vladimír Smutný. Připsanou roli ředitele školy si zahraje Zdeněk Svěrák s dobově upraveným vousem. „Aby toho táta měl ve filmu víc, tak jsme mu tam připsali některé veselé obrazy,” uvedl režisér. Po boku Ondřeje Vetchého se ve filmu objeví Tereza Voříšková.
Film se bude natáčet padesát dnů, většinu času ve Slavonicích, ale také v Praze na Bohdalci, kde se natáčela Obecná škola. „Při obhlídce jsme potkali děti či vnuky rodičů, kteří pracovali s mým dědečkem na rozvodně. Nebo ty, kteří si zahráli malé kluky v Obecné škole,” uvedl režisér.
Jan Svěrák chtěl letos natáčet film v angličtině podle irské předlohy. Nakonec ale na film, jehož tématem mělo být zneužívání dětí katolickými kněžími v Irsku, nesehnal peníze. I proto zvolil náhradní látku. Lyrický příběh o dětství a hrdinství dostal podporu fondu Eurimages. Státní fond kinematografie snímku udělil sedmimilionový grant a konstatoval, že jde o nejlépe autorsky i producentsky připravený projekt.