Článek
Hlavní postavu Lucy, která představuje první z protipólů, obohatil o až fanatický životní drive, agresivitu, zápal pro svět, který si kolem sebe vytvořila, a maximální fyzický odpor k tučnému jídlu. Explicitnějšího zástupce pravděpodobně vytvořit ani nešlo.
Kniha má být pravděpodobně Welshovým komentářem nebo spíše kritikou současné americké společnosti, její honby za sledováním kalorií a posedlostí zdravým životním stylem. Tedy z hlediska stravy a pohybu, ale naprosto prohnilým a zhuntovaným na straně duševního zdraví.
Z textu vyznívá, že lidé se topí v hnusu a bahně vlastních životů, přičemž tento materiál si do života po kýblech nanosili sami, dobrovolně, zaslepeni povrchní vidinou „dokonalosti“.
Zároveň tu podrobuje kritice i tu zbývající část „typických Američanů“, kteří vysedávají po nezdařilém rozchodu doma na gauči, přejídají se sladkým a touží potkat celebritu či se mihnout v televizi. Oběma těmto táborům Welsh věnuje maximální dávku znechucení, pohrdání.
Zřejmým prozaickým schopnostem Welshe bohužel opálené prostředí Miami a nepolevující sledování výhradně běžného života a uvažování Lucy dodává na lacinosti a přidává na efektu povrchnosti. Pohlavní životy siamských dvojčat rozhodně nepatří k nejsilnějším Welshovým textům, těžko se mohou rovnat dnes už kultovnímu kousku Trainspotting.
Na této knize v porovnání s autorovými předchozími kousky je znát zajímavý odklon od jeho tradičního pojetí ženských postav. Ty bývají spíše pasivní, v této knize se něžné pohlaví objevuje v obou předních rolích, přičemž ke zmíněné něžnosti mají na míle daleko.
Román je zábavný a současný, pro jeho přežití mu však chybí nadčasovost a vyžaduje od čtenáře ke své akceptaci notnou dávku cynismu a rezistenci vůči hnusu. Welsh však očividně nemířil k zářícímu nebi literárních cen, spíše chtěl upustit jedovatou slinu směrem k tématu, které jemu osobně vadí.
Irvine Welsh: Pohlavní životy siamských dvojčat |
---|
Argo, 368 stran, 348 Kč |
Celkové hodnocení: 60 %
Může se vám hodit na službě Zboží.cz: