Článek
„Nezletilému aplikoval roztok, který obsahoval 15 procent chloridu sodného, přičemž obvyklá koncentrace je 0,9 procenta. Došlo k metabolickému rozkladu organismu a následnému otoku mozku, který vedl ke smrti,“ uvedl ve středu před domažlickým soudem znalec.
Podle něj měl Zahálka zvolit jiné řešení, a to buď vyvolat zvracení mechanicky, nebo pacienta nechat převézt na specializované pracoviště ke gastroskopii a cílenému odstranění fazolí jako cizích těles v žaludku.
„Rozhodně ale neměl přistoupit k výplachu žaludku solným roztokem, což je rizikový postup. Varuji před ním i mediky na přednáškách,“ prohlásil Hladík.
Dítě v Domažlicích zemřelo po výplachu žaludku. Stíhají lékaře
Upozornil také, že na dítěti nebyly po přijetí do nemocnice patrné žádné známky intoxikace.
„Pokud jde o otravu ze syrových fazolí, tak k jejím projevům dochází dvě až tři hodiny po konzumaci. Obvykle jde o průjem a zvracení. Do roku 2014 se otrávilo fazolemi celosvětově pět dětí, z toho tři zemřely odvodněním při průjmu a zvracení a ne přímým působením toxinu,“ doplnil Hladík.
Zahálka se hájí tím, že postup konzultoval s kolegy z toxikologického centra v Praze. „Tam mi sdělili, že fazole musí co nejrychleji ven. Použil jsem solný roztok, protože na rychlé vyzvracení není léčivo. Nikde není popsáno, jakou koncentraci roztoku zvolit. Tak jsem se řídil podle své praxe. Dítě fazole vyzvracelo a já jsem považoval situaci za vyřešenou,“ prohlásil Zahálka, který je zároveň primářem dětského oddělení domažlické nemocnice.
Po ošetření v plzeňské nemocnici je z dítěte nemohoucí ležák
Tvrdil, že převoz dítěte na specializované pracoviště, což v tomto případě byla plzeňská fakultní nemocnice, viděl jako riskantní s ohledem na hrozící otravu. Podle znalce měl ale na převoz dostatek času.
„Už vzhledem k příznakům otravy, které nastupují až po několika hodinách, měl dostatečný časový prostor chlapce nechat dopravit sanitkou nebo vrtulníkem na odborné pracovitě, kde by si s ním byli schopni poradit. I kdyby během převozu záchrannou službou došlo k průjmu či zvracení, lékař by ho byl během cesty schopen zajistit tak, aby nedošlo k jeho ohrožení na životě,“ dodal znalec.