Článek
„Obviněný zaplatil 15 tisíc korun jako peněžitou pomoc obětem trestných činů. Až na projednávaný prohřešek jej zaměstnavatel kladně hodnotil a v minulosti nebyl projednáván ani za přestupek,“ zdůvodnila šéfka státního zastupitelství Jiřina Vítovcová.
Podle zjištění Práva jde o četaře, který je zařazen na pozici staršího mechanika. Do práce nepřišel v druhém listopadovém týdnu loňského roku. „Bez jakékoliv omluvy nenastoupil v určeném čase k výkonu služby do místa určení, kde měl jako příslušník družstva speciálních prací vykonávat opravárenskou činnost,“ stálo v obvinění.
Záchranář opatrný byl, smetla žalobkyně obvinění za nehodu se zapnutým majákem
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_QJ_p/ABzFlh.jpeg?fl=cro,0,28,887,498%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Po vojákovi se hned první den začal shánět jeho velitel. Protože se mu nemohl dovolat na mobil, osobně za ním přišel do bydliště. Obviněný mu řekl, že za absencí v zaměstnání prý byly jeho stavy apatie a deprese. „Uvedl, že v depresivních stavech, které zažívá, neměl sílu omluvit svoji absenci. Nechtěl si prý připustit, že má nějaký problém. Styděl se za to, a proto nevyhledal lékařskou pomoc,“ popsali vyšetřovatelé.
Obviněný voják nastoupil do armády v roce 2008, o šest let později byl na vlastní žádost zařazen do zálohy. Do služebního poměru byl znovu přijat v roce 2020.
Svémocné odloučení je vojenský trestný čin, na který pamatuje paragraf 387 trestního zákoníku. Voják se ho dopouští například v případě, že nedostaví se včas k odjezdu nebo odletu vojenského transportu nebo se bez dovolení vzdaluje z místa výkonu služby.