Článek
„Do objektu zatékalo. Voda postupně narušila zdivo a dřevěné trámy, což v konečném důsledku vedlo k destrukci obvodové zdi, krovu a střechy směrem do chodníku, kde mohlo reálně dojít k usmrcení nebo zranění většího počtu osob,“ uvedl žalobce Robert Merkun. Upozornil na to, že oběti nejsou jen proto, že se dům samovolně zbortil v pozdních nočních hodinách, kdyby byl chodník liduprázdný.
Polozřícený dům v Plzni strhl speciální bagr
Zchátralý dům na rohu ulic Železniční a Mikulášská koupili od města manželé Kovaříkovi v roce 2010. Chtěli ho zrekonstruovat, ale roky se nedokázali s úřady shodnout na podobě nové budovy. Už v roce 2005 statik upozornil na to, že objekt je v havarijním stavu. Podle státního zástupce jej majitelé nechali chátrat dál a jeho stav se stále zhoršoval.
Údržbou domu pověřili jeho vlastníci právě Beneše. Ten před soudem odmítl, že by se o nemovitost nestaral a zanedbával její údržbu. „Ještě čtrnáct dní před tím, než to spadlo, jsem tam byl na kontrole a nenašel nic, co by na něco takového ukazovalo,“ prohlásil Beneš. Na objektu prý pravidelně opravoval poškozené tašky nebo odstraňoval odchlíplou omítku.
Projížděly těžké stroje
Pád zdi si vysvětluje jako důsledek dva roky trvajících prací na rekonstrukci železničního uzlu. „V těsné blízkosti nemovitosti pracovaly těžké stroje. To se přitom třásla okna domů v okolí. Silné vibrace musely narušit konstrukci objektu natolik, že se stal labilní a spadl. Je to jediná logická příčina, proč se to stalo,“ hájil se obžalovaný muž.
Podle soudního znalce sice může mít pohyb těžké techniky nějaký vliv na stavbu, ale za situace, kdy není staticky narušená a je správně udržovaná, nemůže dojít k její destrukci.
Z fotografií domu od roku 2010 až 2017 je podle znalce patrný zhoršující se stav. Upozornil především na mokré fleky na zdivu nebo praskliny. „Je tam patrný rychlý postup degradačního procesu,“ stojí v posudku.
Soud bude pokračovat v příštím roce výslechy dalších svědků.