Článek
Případ se stal 19. března v obchodním centru v pražské Lhotce. Dva bezdomovci tehdy nastrkali kávu v celkové hodnotě 3600 korun do batohu a bez placení prošli pokladnou. Jednoho chytila ochranka. Druhý utekl a schovával se v nedalekém křoví, kde ho dopadli strážníci městské policie.
Muži se k činu přiznali. Soudy měli k dispozici také usvědčující kamerové záznamy a výpovědi pracovníků obchodního domu. O jejich vině tak nebylo pochyb. Soud však částečně vyhověl odvolání obou obžalovaných, kterým se zdál původní uložený tříletý trest příliš přísný.
Za nouzového stavu ukradl salámy a krabičák, dostal 26 měsíců
Obhájci navrhovali, aby oba muži dostali podmíněné tresty. Jako jeden z argumentů uváděli, že jde o bezdomovce, kteří pořádně nevěděli, co se v té době dělo. „Nejsou to běžní lidé, co přijdou domů a pustí si zprávy. Žijí ve squatu, svítí si svíčkami a žijí ze dne na den,“ argumentoval jeden z právníků.
„Nejednalo se o žádné rabování nebo krádež respirátorů. Kdyby se to stalo o pár dní dříve, tak dostanou možná podmínku,“ doplnil.
Hrozilo jim až osm let
I tak ale soud přihlédl k tomu, že se krádež stala v době nouzového stavu, který v té době na území Česka platil sedmým dnem. Soudy mohou některé činy spáchané v krizovém období trestat přísněji. V případě krádeží se sazba zvyšuje na rozmezí dvou až osmi let vězení.
Za dvě housky a krabicák měsíce vězení? Krádeže v nouzovém stavu plní věznice
Odvolací soud podotkl, že neznalost zákona neomlouvá. Zároveň byl přesvědčen o tom, že muži museli vědět, že se děje něco mimořádného, protože stejně jako ostatní lidé nosili roušky. Jejich obhajobu označil za účelovou.
„Bylo to velmi nejisté období, kdy se situace měnila, a ta situace byla zneužita obžalovanými,“ uvedla předsedkyně odvolacího senátu Vladana Woratschová s tím, že na počátku epidemie byla situace nejhorší a v okolních státech umíralo mnoho lidí.
Muž v Brně ukradl pět housek, dostal 1,5 roku natvrdo
Zároveň uznala, že kradené věci nebyly důležité pro zajištění bezpečnosti státu, což byla jedna z polehčujících okolností. Odsouzeným na druhou stranu přitížilo to, že byli v minulosti za podobnou trestnou činnost několikrát trestaní, a to obecně prospěšnými pracemi, podmíněnými tresty a v jednom případě i několika měsíci vězení.
„Je zcela evidentní, že mají sklony k páchání takové trestné činnosti,“ zdůraznila Woratschová.
Obhájci odsouzených byli s rozsudkem poměrně spokojeni. Uložené tresty jsou totiž pod hranicí sazby, která začínala na dvou letech ve vězení. Po poradě s klienty ještě zváží, zda nepodají dovolání k Nejvyššímu soudu, což je poslední mimořádný opravný prostředek, kterým mohou verdikt změnit.