Článek
O vývoji v případu v úterý informoval mluvčí Městského soudu v Praze Adam Wenig. Muž čelí obžalobě za vraždu, dále za pokus o vraždu, pokus o těžké ublížení na zdraví, za dvojí nedovolené ozbrojování a za poškození cizí věci.
Stíhání Dvořáka obviněného z vraždy úřednice může pokračovat
Šestašedesátiletého Jiřího Dvořáka zadrželi policisté loni v červnu v centru hlavního města několik hodin po střelbě na úřadu v Bělehradské ulici Praze 2.
Měl u sebe nelegálně drženou zbraň. Další zbraň, podomácku vyrobenou brokovnici objevili v jeho autě.
Časová osa: Násilí odstartovalo propuštění Jiřího Dvořáka z práce
Vedle zastřelení úřednice ho vyšetřovatelé spojili také s politím jiné ženy kyselinou ve Středočeském kraji a s výbuchem nástražného systému a zraněním policisty v bytě v pražské Libni.
Muž podle obžaloby ženu na úřadu zastřelil v pomstě za nepřiznání podpory v nezaměstnanosti. Čin byl promyšlený a na místo šel vraždit cíleně. Stejným způsobem měl postupovat, když vylil na další ženu 96procentní kyselinu sírovou.
Dvořáka podle státní zástupkyně popudilo také soudní rozhodnutí, podle kterého neoprávněně obýval byt v pražské Libni. Instaloval kvůli tomu uvnitř nástražné výbušné zařízení v takové výšce, aby usmrtilo pronajímatelku. Byt navíc zdemoloval.
Vraha zaměstnankyně úřadu práce viní hned z pěti trestných činů
Vražda pronajímatelky se nezdařila, protože nástražné zařízení spustil policista, který na místě po muži pátral. Při zásahu se policista zranil.
Z výslechů podle žalobců vyplynulo, že obviněný chtěl ve zvlášť závažných zločinech pokračovat, a to vůči lidem, s nimiž měl v posledních letech spory - rodinným příslušníkům, úředníkům různých institucí či bývalým kolegům. Motivem byla opět msta za údajná příkoří. Zastřelené úřednici písemně vyhrožoval už v roce 2016.