Článek
Policisté proto zhruba třikrát obesílají poškozené a některým nakonec jejich věci musí na své náklady odvézt domů. "Zajištěných věcí, o které poškození nemají zájem, přibývá a my je nemáme kde skladovat. Vyšetřovatel musí věci předat na základě usnesení o vrácení věci a pak v mnoha případech musíme poškozené jednou nebo dvakrát obesílat, aby si věci přišli vyzvednout. To stojí dost peněz, protože jedno obeslání s doručenkou stojí přes 20 korun," potvrdila Právu npor. Věra Uhrová z policejního ředitelství pro Brno - venkov.
Policisté tak v mnoha případech stojí před problémem, jak se s tím vypořádat. Na jedné straně poškození při zjištění vloupání či prosté krádeže případ nahlásí a čekají, že policie dopadne pachatele a najde jejich ukradené věci. Když se to policii podaří, tak řada poškozených nejeví zájem si věci převzít. Policisté je pak několikrát obesílají i s tím, že jim mohou uložit pokutu. Některým lidem, kteří to mají daleko nebo nemohou chodit, věci policisté odvážejí na náklady státu až domů.
"Všechno to je o nesvědomitosti poškozených, protože peníze, které investujeme do obsílek nebo do pohonných hmot, bychom mohli využít účelněji někde jinde. Řada lidí ztratila zájem o věci, které nemají příliš velkou cenu a my je na druhé straně vyhodit sami nemůžeme. Vyjímkou jsou jen bezcenné věci, ale těch je velmi málo," posteskl si jeden z vyšetřovatelů z policie pro Brno - venkov, který má v kanceláři spousty věcí.
Mezi zajištěnými věcmi, o které poškození ztratili zájem, jsou nejen části oblečení či nádobí, ale i značková autorádia, nábytek a vybavení domácností či chat, ale dokonce prodlužovací šňůra na cívce a příruční trezorek, ve kterém by podle poškozeného mělo být 2800 korun. "Tento trezorek byl zajištěný 30. října po vloupání do prodejny v Lelekovicích přímo při činu, protože se nám podařilo zadržet pachatele ještě dřív, než stačili lup odvézt. Otevřít jsme ho nemohli, protože k němu nemáme klíče a majitel už víc jak měsíc na naše výzvy nereaguje," doplnil vyšetřovatel.