Článek
Bílá sypká látka, která nepříjemně zapáchá a je nutné s ní manipulovat v rukavicích, dorazila z Číny do Prahy ve dvou letadlech po 1,5 tuny, naložená v pytlích a sudech.
Podle policie, která si případ převzala, se jedná o chemikálii používanou při výrobě metamfetaminu, známého jako pervitin. Odborníci označují tyto látky jako tzv. prekurzory. Kvůli tomu, že se tyto chemikálie průběžně dostávají na seznam zakázaných látek, výrobci přicházejí s dalšími, legálními variantami, tzv. pre-prekurzory.
„Podařilo se nám zachytit novou verzi prekurzorů, tzv. pre-prekurzory, které jsou určené k výrobě syntetických drog, v tomto případě metamfetaminu," sdělil v úterý na setkání s novináři šéf pražských celníků Josef Vachtl.
Neočekáváme, že jsme byli cílovou zemí, a pokud ano, pak ne v plném rozsahu.
Zadržená chemikálie je podle něj pro výrobu pervitinu značně důležitá. „Zásilka je zcela mimořádná v tom, že tento typ byl odhalen úplně poprvé, nemluvě o tom neuvěřitelném množství," upřesnil Vachtl s tím, že se jedná o látku typu „methyl glycidate”.
„Dovoz se tvářil jako standardní zásilka celulózy z Číny určená k výrobě v papírenském průmyslu. Neočekáváme, že jsme byli cílovou zemí, a pokud ano, pak ne v plném rozsahu. Bude probíhat vyšetřování, které spadá do trestního řízení," dodal Vachtl.
Fosfor na Zlínsku
Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování podle něj nelze sdělovat, kdo zásilku objednal a přivezl a kam měla putovat, rovněž není zřejmé, zda policie někoho v případu zadržela a obvinila. Kriminalisté odhadují, že by se dala ze zadrženého množství chemikálie vyrobit droga, za niž by se na černém trhu dalo utržit kolem miliardy korun.
Chemikálie k výrobě pervitinu odhalili rovněž celníci na Zlínsku, kde našli v osobním autě deset kilogramů červeného fosforu, o případu informovali rovněž v úterý. Cena metamfetaminu vyrobeného z tohoto množství by se na černém trhu mohla podle policie pohybovat v řádech milionů korun.