Článek
„Žádali jsme ministerstvo vnitra a životního prostředí o součinnost. Od obou se nám dostalo shodné odpovědi, že máme postupovat v souladu se správním řádem. Ještě jsme se pokusili o součinnost majitele, žádali jsme o jeho souhlas se vstupem. Trvalo to delší dobu. Stejně jsme nebyli úspěšní, proto postupujeme formou nařízené exekuce,“ uvedl důvod uzavření ulice mluvčí kyjovské radnice Filip Zdražil.
V pondělí ráno dorazili hasiči, aby byli v případě nutnosti k dispozici, policisté uzavřeli ulici a na základě exekuce otevřeli dva domy, v nichž Matura úřadoval. Nebezpečného obsahu je zbaví specializovaná firma.
„Vycházíme z posudku, který máme k dispozici, ale nejdůležitější je průzkum lokality, do kterého jsme se pustili. Komplikací je spousta materiálu v objektu a bude třeba prořezat zeleň, která tam vyrostla. Pak začneme selektovat jednotlivé chemikálie podle charakteru, abychom vyloučili nežádoucí reakci. A budeme je odvážet,“ uvedla mluvčí společnosti SUEZ CZ Kateřina Kodadová.
Na specialisty čeká ve dvou domech zhruba deset tun různých chemikálií. „Mnohé jsou nebezpečné životnímu prostředí. Když povinný v určené lhůtě nekonal, musíme tak učinit jako příslušný městský úřad, konkrétně vodoprávní úřad, my,“ uvedl Zdražil.
Pracovníci specializované firmy zjistili v pondělí kolem poledne při prohlídce domu, že v jedné z nádob je chlór. Vzhledem k možnému ohrožení zdraví rozhodli policisté a hasiči o evakuaci asi dvou desítek lidí z nejbližších domů a obyvatelé zástavby v okruhu sta metrů dostali doporučení nevětrat až do likvidace hrozby.
Chemik podle obžaloby vařil pervitin, doma měl bojový plyn i výbušninu
Náklady mají být podle smlouvy zhruba dva miliony korun. Sto osmdesáti tisíci korunami přispěje kraj na likvidaci tlakových nádob. Peníze, které Kyjov uhradí, bude po Maturovi vymáhat.
Uzavřenou ulici i místo práce hlídá policie. „Nasadili jsme tři desítky policistů, místních i posil. Odkláníme dopravu, střežíme i samotný dům, kde se pracuje. Pokud bude potřeba, budeme doprovázet vozidla s nebezpečným odpadem. Zhruba od osmnácté hodiny do obnovení prací ráno bude ulice průjezdná,“ uvedl policejní mluvčí Pavel Šváb.
Na vyklizení domu počítají policisté s dvěma pracovními týdny, situace se může změnit podle potřeby.
Drogový gang na Karvinsku vyrobil 130 kg pervitinu, jeho členkou je i 72letá žena
Vrchní soud v Olomouci v únoru potvrdil Maturovi trest vězení 11 let. Jeho dvěma komplicům Radkovi Zichovi a Miroslavu Maňákovi soud potvrdil trest 10 a 9 let za mřížemi.
„Obžalovaný Matura za přispění dalších osob vybudoval velkokapacitní chemickou laboratoř pro výrobu metamfetaminu, bez zákonného oprávnění přechovával různé nebezpečné chemické látky a směsi, přičemž je z velké části nevhodně skladoval. A s ohledem na to hrozilo značné riziko, že dojde k výbuchu nebo požáru,“ zaznělo tehdy u soudu.
Vražda mladíka na Hodonínsku zůstala bez trestu
Matura s Maňákem byli navíc od února souzeni u Krajského soudu v Brně za šest let starou vraždu na Hodonínsku.
Podle obžaloby muži tehdy měli mučit a udusit pytlem drogově závislého mladíka a jeho tělo následně zakopat v lese.
Vinu oba muži popřeli, Maňák později přiznal, že jen pomohl s úklidem těla. Soud je začátkem června zprostil obžaloby z vraždy. Maňák dostal trest pouze za to, že neznámému pachateli pomohl zbavit se těla.