Článek
Kantor podle obžaloby odletěl v roce 2015 z letiště Václava Havla do Rostova na Donu na jihovýchodě Ruska. Odtud se dostal na Ukrajinu, respektive do Donbasu ovládaného separatisty. Tam podle státního zástupce podstoupil výcvik a stal se odstřelovačem v armádě Novoruska.
Kantor se podle spisu vypracoval na seržanta a účastnil se bojových operací se záměrem zranit či usmrtit ukrajinské vojáky. „Jako člen průzkumně-diverzní skupiny osobně uskutečňoval pokládání min v oblasti podélné čáry rozhraničování a pastí z granátu," tvrdí žalobce Martin Bílý.
Čech působil na Donbasu jako odstřelovač, tvrdí obžaloba
Protože je Kantor stíhaný jako uprchlý, u soudu ve středu měl pouze svého obhájce, který k obžalobě prohlásil: „Já mám za to, že obžaloba nemá podklad v trestním spise.“
Dále vypovídalo několik svědků. Jeden z Kantorových kamarádů z dětství vypověděl, že byli v kontaktu ještě v roce 2016, pak komunikace utichla. Dostal ale prý e-mailem zprávu, že je Kantor mrtvý, potvrdit se to ale nepodařilo.
„Chtěli jsme získat zpět jeho tělo, ale s nikým se nám nepodařilo spojit,“ uvedl muž. Svědek dále soudu řekl, že se mu Kantor svěřil s tím, že chce odjet na Ukrajinu bojovat za proruské separatisty. „Chtěl se dostat do té linie, do té akce,“ řekl další ze svědků.
Policie obvinila pět lidí z terorismu. Organizovali výjezdy na Ukrajinu
V souvislosti se zapojením Čechů do bojů na Ukrajině proběhla koncem dubna po celé republice rozsáhlá razie, při které bylo zadrženo pět lidí. Podle Bílého jsou podezřelí z trestných činů souvisejících s terorismem. Jedním z obviněných je podle médií například předseda spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír Ivan Kratochvíl. Policie následně pětici i samotný spolek obžalovala.
Podle zjištění policie jeden z členů spolku v minulosti odjel na Donbas, kde se měl zapojit do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci.