Článek
Obvodní soud pro Prahu 1 v minulosti dvakrát řešil jednu z větví kolem Nečasové, která se týkala zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování někdejší premiérovy manželky.
Případ měla na starost soudkyně Helena Králová, která Nečasovou a zpravodajce opakovaně zprostila obžaloby. Případ bude řešit odvolací senát. Stejné soudkyni byla přidělena kauza, kde kromě expremiéra a bývalé šéfky jeho kabinetu čelí obžalobě někdejší vysoce postavený úředník Roman Boček.
"Předsedkyně senátu Obvodního soudu pro Prahu 1 podala návrh na odnětí věci," uvedla Puci. Podle mluvčí navrhuje, aby byla kauza delegována k jinému soudu, který spadá do pražského obvodu.
Případ trafik je jednou z trestních kauz kolem Nagyové, které v roce 2013 vedly k pádu Nečasova kabinetu. Kauza začala o rok dříve, kdy se vládní koalici nepodařilo ve Sněmovně zvrátit senátní veto balíčku daňových změn. Kromě opozice hlasovalo proti i šest poslanců ODS, mezi nimi i Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř, kteří ale později složili poslanecké mandáty, čímž umožnili schválení balíčku.
Poslance zprostili
Šnajdr a Fuksa vzápětí dostali lukrativní pozice ve státních firmách. Podle žalobců navedla premiéra ke slíbení tzv. trafik tehdejší šéfka jeho kabinetu spolu s Bočkem, bývalým Fuksovým náměstkem na ministerstvu zemědělství. Obžalovaní prostřednictvím svých právníků v minulosti vinu důrazně odmítli.
Obvinění původně čelili i Šnajdr, Fuksa a Tluchoř, v jejich případě ale zasáhl Nejvyšší soud s odkazem na poslaneckou imunitu. Stát se pak exposlancům za stíhání a vazbu omluvil, každému patří také statisícové odškodné. Nečasová v této části kauzy čelí také obžalobě z krácení daní.
Související témata:
Poslední z kauz kolem Nečasové, která se dostala před soud, se týká údajného vyzrazení utajované informace z Bezpečnostní informační služby. Obžalobě v této věci čelí také lobbista Ivo Rittig, právník David Michal a exporadce ministra zemědělství Tomáš Jindra. Tímto případem se zabývá městský soud.