Článek
„Nebylo prokázáno, že uvedený facebookový profil patří obžalovanému," uvedla soudkyně Lucie Yakut. Soud podle ní nemůže použít výpověď, v níž se Kroupa ke skutku přiznal, protože byla učiněna v přípravném řízení. Důkazy jsou podle soudkyně pouze nepřímé.
Za podněcování k nenávisti k etnické skupině a další trestný čin, kdy podle obžaloby zveřejnil na sociální síti fotografie například Adolfa Hitlera, hrozily Kroupovi až tři roky vězení. Obžalovaný se hlavního líčení nezúčastnil, neboť pracuje v zahraničí.
Do třídy chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti.
Pod fotografií se rozvinula diskuse, kterou obžalovaný muž komentoval na Facebooku větami: "Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej že Tě to nenapadlo!!!" Tento komentář podle obžaloby psal kvůli etnickým skupinám (Arabové, Romové) některých ze zobrazených dětí a narážel na vyvražďování Židů za druhé světové války v plynových komorách.
Zveřejnili i jména dětí
V závěrečné řeči státní zástupce navrhl muži, jenž byl v minulosti čtyřikrát pravomocně odsouzen, odnětí svobody zhruba na dva roky s podmíněným odkladem. Obhájce navrhl Kroupu zprostit obžaloby.
Nevraživé reakce vyvolala v listopadu 2017 fotka prvňáčků, kterou otiskl v rámci svého seriálu regionální Deník. Na snímku jsou kromě českých dětí také romští, vietnamští a arabští školáci. Fotka se pak i s vypsanými jmény žáků a učitelek objevila na jedné z facebookových nacionalistických stránek, odkud ji často s nenávistnými komentáři sdílely stovky lidí.
Policisté obvinili v souvislosti s případem ještě další dva autory komentářů, muže z Frýdecko-Místecka a 26letou ženu z Tachova. Stíhání muže státní zástupce podmíněně zastavil. Ženě tachovský okresní soud loni v září nepravomocně uložil osmiměsíční podmíněný trest se zkušební lhůtou na 1,5 roku a pokutu 20 tisíc Kč.
Případ vyvolal po medializaci vlnu solidarity. Zásluhou kampaní a sbírek získala škola několik stovek tisíc korun.