Článek
Soud rozhodoval před časem bez veřejného jednání, nyní zpřístupnil usnesení ve své databázi na webu.
Soud potvrdil podmínku i pro druhého sprejera z Karlova mostu
Wittig v dovolání kritizoval například skutečnost, že veřejné zasedání odvolacího soudu se konalo formou videokonference bez jeho fyzické účasti na místě. NS ale označil videokonferenci za rozumné řešení v době, kdy pandemie covidu-19 komplikovala cestování mezi státy.
Odvolací soud při využití videokonferenčního zařízení postupoval správně a zcela v souladu se zákonnými ustanoveními, konstatoval NS.
Další Wittigovy výhrady směřovaly k provádění a hodnocení důkazů. Měl námitky třeba k věrohodnosti svědeckých výpovědí a jejich vzájemným rozporům, poukazoval také na chybějící fyzické důkazy, třeba otisky prstů, z místa činu.
Ke sprejování na Karlův most se z dvojice Němců přiznal jen jeden
„Soudy nižších stupňů se podrobně zabývaly hodnocením všech důkazů a těmi skutečnostmi, z nichž dovodily spáchání posuzovaného skutku, takže NS odkazuje na jejich závěry," reagovali soudci NS.
Nápis se na pilíři mostu objevil v polovině července 2019. Restaurátoři ho začali odstraňovat 27. července a plánovali, že práce budou trvat do půlky srpna. Podle smlouvy za to měli dostat 40 000 korun.
V noci na 28. července ale graffiti neočekávaně zmizelo. K odstranění se následně přihlásil muž, který uvedl, že použil vysokotlaký proud páry.
Kvůli posprejování Karlova mostu policie stíhá chlapce a dívku
Laboratorní výsledky ukázaly, že zdivo mostu nebylo nečekanou akcí poškozeno.
Druhý ze sprejerů se k činu od počátku přiznával a trest přijal. Mimo jiné u soudu v minulosti uvedl, že si neuvědomil, na jak významnou památku graffiti umístil. Wittig naopak obvinění odmítal. Soudy konstatovaly, že nápis na pilíř nasprejovali oba muži, vycházely mimo jiné z výpovědí svědků.