Článek
O vývoji ve vyšetřování informovala v úterý policie. „Na případu masivního úhynu ryb v řece Bečvě stále pracujeme. V současné chvíli již víme, že vyústění kanálu, ze kterého se kyanid do Bečvy dostal, je v katastru obce Juřinka na Valašskomeziříčsku. Dále provádíme úkony trestního řízení s cílem případ co nejdříve objasnit," sdělila policie.
Policisté vyšetřování případu ekologické havárie převzali od České inspekce životního prostředí (ČIŽP). První následky byly zaznamenány v neděli 20. září u Valašského Meziříčí, Lhotky nad Bečvou, která je součástí obce Lešná na Vsetínsku, a Choryně.
Valašskomeziříčská chemička DEZA, která spadá pod koncern Agrofert, krátce po havárii popřela, že by znečištění šlo od ní. V tiskové zprávě ji jako možného původce havárie vyloučila i ČIŽP.
Ministerstvo nabídlo pomoc rybářům na otrávené Bečvě
Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka v sobotu sdělil, že DEZA a Agrofert podají trestní oznámení za pomluvy související s otravou ryb v Bečvě. Společnost DEZA podle něj stále trvá na tom, že není původcem úhynu ryb v řece.
Znečištění zasáhlo více než třicetikilometrový úsek Bečvy až po Přerov. Kontaminační mrak po sobě zanechal mrtvou řeku, uhynuly desítky tun ryb. Havárie s tak masivním úhynem ryb se vyskytují podle evidence ČIŽP zhruba jednou za deset let. Koncentraci nebezpečných látek v řece se již podle Povodí Moravy podařilo naředit zvýšením odtoků z přehrad, pomohlo i deštivé počasí v uplynulých dnech. V případu padlo několik trestních oznámení.