Článek
V této části případu dostal Rath osmiletý trest, tedy o rok víc než v původní kauze. A pokud by odvolací senát tento verdikt potvrdil, Rath by si měl o rok prodloužený trest odpykat. Po polovině, tedy po šesti měsících, má zase právo požádat o podmíněné propuštění.
Rath byl v první části případu odsouzen k sedmi letům a peněžitému trestu deset milionů korun, z něhož dosud splatil polovinu, za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a poškození finančních zájmů EU v souvislosti s ovlivněním zakázky na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku.
Jenže od 6. do 8. dubna zasedne odvolací senát Vrchního soudu v Praze, který bude řešit část případu týkající se údajně zmanipulovaných zakázek některých středočeských nemocnic.
David Rath opustil vězení
Původní rozsudek v této větvi kauzy vynesl loni koncem ledna středočeský krajský soud. Podle jeho verdiktu Rath a další dva hlavní aktéři případu, manželé Petr a Kateřina Kottovi, domlouvali na přelomu let 2011 a 2012 úplatky za zmanipulování tendrů za stovky milionů korun.
Devět lidí, devět firem
Šlo mimo jiné o nákup sanitek pro středočeskou záchrannou službu, rekonstrukci pavilonu kolínské nemocnice, stavbu pavilonů v mladoboleslavské nemocnici a přestavbu části kladenské nemocnice. Obžalovaní chtěli podle kriminalistů na úplatcích přes 60 milionů korun. Obdrželi ale jen 3,34 milionu, protože je v květnu 2012 zadržela policie.
Soud nařídil na duben odvolací jednání v druhé větvi Rathovy korupční kauzy
Soud potrestal v této části případu celkem devět obžalovaných lidí a devět firem, včetně stavební společnosti Metrostav.
Ratha uznal vinným z přijímání úplatků a manipulace se zakázkami a o rok mu prodloužil už dříve pravomocně uložený sedmiletý trest. K tomu mu nařídil uhradit místo původních deseti celkem 18 milionů korun.
Manželům Kottovým, kteří už se mezitím rovněž dostali podmíněně na svobodu, uložil středočeský soud také osmileté tresty. Pro ně to však znamená, že mají pobývat ve vězení každý déle o dva roky. Také jim tedy hrozí návrat za mříže a odpykání minimálně jednoho roku.
Dalším obžalovaným soud vyměřil podmíněné i nepodmíněné tresty. Metrostavu zakázal účast ve veřejných zakázkách na tři roky a nařídil zaplatit deset milionů korun.
Rath po propuštění: Byl jsem v kvalitní společnosti
Trestu se nevyhnul ani generální ředitel Metrostavu Pavel Pilát, kterému soudní senát uložil za podplácení tříletou podmínku se čtyřletou zkušební dobou a povinnost uhradit tři miliony korun.
Výrazně přísnější potrestání si pak vysloužil Pilátův podřízený, ekonomický náměstek jedné z divizí Metrostavu Jiří Anděl, kterého odsoudili na pět let vězení plus peněžitý trest 250 tisíc korun.