Článek
Z dosud obviněných vyšetřovatelé vnímají pět lidí jako organizátory protiprávního jednání a zbylých 12 jako takzvané bílé koně nastrčené ve firmách, které se podílely na obchodech s dárky pro účastníky sportovních akcí.
Hlavní obvinění podle policie vytvářeli složité řetězce firem, na jehož konci pro sebe čerpali peníze. Vyšetřování začalo na podzim 2012 na základě podnětu ministerstva financí. Obviněným hrozí vězení až na deset let.
Podle Hulana někteří z hlavních aktérů případu jsou nebo byli členy kontrolní rady, která se podílí na řízení advokátní komory a má dohlížet na dodržování zákonnosti ze strany právníků a advokátů.
Mezi členy kontrolní rady je na webu České advokátní komory (ČAK) uveden i Grubner.
"Jsme o tom informováni a ve spolupráci s jeho kolegy byla učiněna taková opatření, aby jeho kancelář mohla nadále fungovat. Dotyčný advokát má okamžikem vzetí do vazby pozastaven výkon advokacie," řekla Primě mluvčí ČAK Iva Chaloupková.
Úplatky a výhrůžky
Na hlavního organizátora byla uvalena vazba, aby nemohl ovlivňovat svědky a odstraňovat důkazy, uvedl Hulan. Podle televize Prima soud v této kauze poslal do vazby pražského advokáta Martina Grubnera.
Někteří spoluobvinění jsou podle něj upláceni nebo je jim vyhrožováno, aby změnili výpovědi nebo se obraceli s obviněními vyšetřovatelů na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS).
"Cílem těchto trestních oznámení je s největší pravděpodobností znevěrohodnit vyšetřovatele, nebo dokonce dosáhnout jejich odvolání z případu," podotkl mluvčí.