Článek
Šéf nemocnice Jiří Vlček jakékoliv pochybení odmítá. „Lékaři mi řekli, že se řídili přesně podle stanovených postupů pro covidové pacienty na JIP. Samozřejmě nastávají situace, a to nejen u nás, kdy pacienta z ventilátoru odpojíme. Ale určitě to není proto, že ventilátor potřebuje někdo jiný ale proto, protože s ohledem na zdravotní stav pacienta a jeho prognózu nemá další setrvání na přístroji už žádný efekt,“ vysvětlil Vlček.
Na karlovarských JIP končí stále mladší pacienti bez dalších nemocí
Upozornil také na to, že v těchto případech musí dát souhlas rodina a je také k dispozici podrobná lékařská dokumentace, která dokládá, že prodlužování doby napojení pacienta na ventilátor nemá smysl.
„Samozřejmě každého života je škoda, ale existuje také nějaká etika. Jestliže vám bude ležet pacient 15 dnů na ventilátoru a vy víte, že to nemá perspektivu, a že jakmile ho odpojíte, zemře, tak se zvažuje, co dělat. V ten moment jde o to, zda jste tomu pacientovi schopen nabídnout něco, co je pro něj ještě smysluplné,“ pokračoval šéf špitálu.
Vzácný syndrom, který hrozí dětem po covidu, už je i v Česku
Potvrdil také, že jen za minulý měsíc zemřelo v sušické nemocnici asi osm covidových pacientů, kteří byli také odpojeni od ventilátoru. „Byli to starší lidé, kteří měli ještě další postižení a ventilátor je už nebyl schopen utáhnout,“ vysvětlil ředitel nemocnice.
K vyšetřování policie Vlček dodal, že podle jeho zjištění policie dostala podnět od bývalé zaměstnankyně nemocnice, která byla propuštěná. „Jsem si jistý, že je to ještě dohra nedávné rošády ve vedení nemocnice, které jsem byl součástí,“ uzavřel Vlček.