Článek
„Operátor kamerových systémů dohledal muže a ženu, se kterými bychom chtěli kvůli posprejování mostu mluvit. Nyní tyto záznamy zpracováváme a okolo poledne je zveřejníme. Samozřejmě za předpokladu, že se nám pachatel do té doby sám nepřihlásí. To bychom potom záběry zveřejnit nemohli,” avizovala policie ráno.
Záběry pak v poledne skutečně publikovala. „Nemůžeme vyloučit, že by se mohlo jednat o cizince. Prosíme, aby zbystřili hoteliéři, ubytovatelé a recepční. Právě v jejich zařízení tito dva mohou bydlet. Kdo je poznává, ať volá 158!,” uvedl policejní mluvčí Jan Daněk.
„Případ je prověřovaný pro podezření ze spáchání trestného činu poškození cizí věci, za což pachateli hrozí až tříletý pobyt za mřížemi. Škoda na Karlově mostě byla zatím předběžně vyčíslena na 100 tisíc korun,” dodal.
Vandal posprejoval Karlův most, nápisy jsou i na lampě a soše
Sprejer cítil lásku i nenávist
Policie se případem zabývá od pátku, kdy se na části Karlova mostu objevily nápisy v angličtině nasprejované nesmyvatelnou modrou barvou. Jsou na části kamenného zábradlí, na podstavci jedné ze soch i na lampě.
Nápisy jako například „hate you”, „love” nebo „sorry” jsou nastříkány nesmyvatelnou modrou barvou. Posprejovaná je i lampa na mostě.
Podle mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbory Liškové odborný restaurátor nápisy odstraní o víkendu. Nápisy se odstraní v řádu několika hodin, maximálně několika dní podle obtížnosti, uvedla.
Pokuta za protestní parkování na Karlově mostě
Vandal nebo vandalové z místa zmizeli, i když Karlův most střeží ve dne v noci 25 kamer městského kamerového systému. Mají k nim přístup jak strážníci, tak policisté.
„Vzhledem k tomu, že během směny operátoři obsluhují daleko více kamer, není v personálních, technických ani časových možnostech sledovat pouze tento úsek. Tzn. i kdyby bylo každé místo pod kamerami, není v lidských ani technických možnostech (monitor počítače najednou snímá maximálně 16 kamer) sledovat jeden obraz 24 hodin denně,” uvedla mluvčí strážníků Irena Seifertová.
Když přitom před lety město nechalo kvůli útokům vandalů na národní kulturní památku instalovat u mostu nové kamery a u soch speciální elektrický plot, tvrdil magistrát, že strážníci mohou v případě nutnosti zasáhnout na místě během pár minut.
Naposledy se vandalismem na Karlově mostě zabývaly úřady v létě 2019, kdy dvojice turistů z Německa – tehdy jednatřicetiletý Benjamin Wittig a jeho o sedm let mladší bratr Niclas Steiger – poničila sprejem pilíř Karlova mostu mezi Kampou a ulicí U Lužického semináře na Malé Straně.