Článek
„Policista, celník nebo strážník obecní policie vyzve k úhradě pokuty v hotovosti nebo kartou. Nebude-li uhrazena, může zabránit vozidlu v další jízdě nebo zadržet registrační značku,“ sdělil Právu Adam Rözler z tiskového odboru ministerstva vnitra.
Nový zákon se týká i případných nedoplatků již udělených pokut v minulosti, týkajících se například překročení nejvyšší dovolené rychlosti, jízdy na červenou nebo ignorování přednosti v jízdě a dalších.
Policie pomůže hygieně s kontrolami restaurací
Řidič je nucen zaplatit dodatečně, aby s autem mohl dál jezdit. „Za nejvhodnější způsob považujeme uhrazení nedoplatku na služebně, kde jsou uložené tabulky registrační značky, a to v hotovosti nebo prostřednictvím platebního terminálu,“ stojí na webu policie.
Oprávnění i strážníkům
Nedoplatek bude možné zaplatit také na celním úřadu, registrační značky si pak majitel vyzvedne na služebně po předložení potvrzení o zaplacení pokuty. Oprávnění dostali změnou zákona i strážníci obecní policie, ti však toho mohou využít jen v případě, že se neuhrazené pokuty týkají porušení předpisů na území obce, pod kterou spadají.
Policie řeší útoky antivaxerů na propagátory očkování
Databáze, kde jsou informace o platbách evidovány, je aktualizována jednou denně, i proto policie doporučuje po tuto dobu mít u sebe potvrzení o úhradě.
Novinka se bude týkat i celníků. „My tuto pravomoc od 1. 1. budeme mít také. Pokutu může uložit policie a vymáhat ji může policie nebo Celní správa. A tam jsou potom dvě sankce – v případě, že kontrolovaný odmítne zaplatit,“ řekla Právu mluvčí Generálního ředitelství cel Hana Prudičová.