Článek
Vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová v nedělních Otázkách Václava Moravce potvrdila, že dvě osoby skutečně nebyly oproti původnímu plánu zajištěny a jsou nekontaktní. Bradáčová připustila, že na ně může být případně vydán i eurozatykač. Ke jmenům se nevyjádřila.
Podle státního zástupce Borguly obvinění manipulovali insolvenční řízení, ovlivňovali samosoudce insolvenčního soudu a zinscenovali úpadek a následně i insolveční řízení, aby vylákali peníze.
Borgula skupinu viní například z praní špinavých peněz, podvodu, uplácení, přijímání úplatků nebo účasti na organizované skupině.
Zásah podle mluvčího Spolchemie Jana Charváta souvisel s činností společnosti Via Chem Group. Firma, s níž je podnikatel Sisák spojován, držela podle dostupných údajů jako akcionář v roce 2014 ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu (Spolchemie) zhruba třetinový podíl. Nyní je Via Chem Group v úpadku, dluží věřitelům téměř dvě miliardy korun.
Společnost v minulosti figurovala v některých kontroverzních obchodech. Dluhopisy Via Chem Group koupila firma Key Investments (KI), kvůli jejímž obchodům přišly některé pražské městské části o stamilióny korun.
Kauzu Key Investment otevře pražský městský soud v polovině února. Tři bývalí manažeři investiční firmy podle obžaloby způsobili téměř devítisetmiliónovou škodu, když poškozeným bez jejich vědomí nakoupili do portfolia v podstatě bezcenné investiční papíry, i když museli podle vyšetřovatelů vědět o jejich nízké likviditě. [celá zpráva]