Hlavní obsah

Obžalovali policistu, který ve službě zabil muže

Českobudějovičtí krajští žalobci podali počátkem ledna obžalobu na třeboňského policistu, který předloni v srpnu zastřelil jako člen hlídky v chatové oblasti muže. Podle informací Práva jde nejspíš o vůbec první případ v novodobé historii, kdy policistu čeká soud za zabití při výkonu jeho služby.

Foto: Václav Burian, ČTK

Ilustrační foto

Článek

„Dne 3. ledna byla podána obžaloba na inspektora obvodního oddělení Policie ČR Třeboň pro zločin zabití a přečin zneužití pravomoci úřední osoby. Věc jsme předali Krajskému soudu v Českých Budějovicích,“ řekl Právu šéf budějovických krajských žalobců Petr Cigánek.

Policistovi hrozí v případě prokázání viny až desetiletý trest.

Tragédie se odehrála předloni 5. srpna večer u obce Smržov, kam byla policejní hlídka přivolána kvůli agresivnímu muži. Ten byl pod vlivem alkoholu a v místní chatové oblasti poškozoval vnitřní vybavení chaty, kterou měl v užívání.

„Zasahující policista z obvodního oddělení Třeboň použil služební zbraň proti agresivnímu pachateli. Ten při zákroku utrpěl zranění, kterému na místě podlehl,“ sdělila tehdy mluvčí policie Štěpánka Schwarzová.

Po příjezdu hlídky k chatě stál opilý muž před ní a šel proti jednomu z policistů.

Ten po­dle závěrů vyšetřovatelů z Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) vytáhl z pouzdra zbraň, kterou nabil, s tím, že ji držel nataženýma rukama a mířil na přibližujícího se muže.

Vyzýval ho, aby si lehl, což dotyčný neučinil a pokračoval chůzí směrem k hlídce.

„V okamžiku, kdy se policista od muže nacházel ve vzdálenosti asi pět metrů, střelil muže do oblasti hrudníku. Ten se následně nekoordinovaně předklonil, padal k zemi, a i když od muže žádný útok nehrozil, i tak jej policista střelil podruhé. Potom k muži přistoupil a střelil jej potřetí,“ přiblížila loni v dubnu mluvčí GIBS Ivana Nguyenová krátce poté, co vyšetřovatelé policistu obvinili.

Švejdar ho podpořil

Podle mínění inspekce policista použil služební zbraň ne­adekvátně, což měly následně potvrdit i znalecké posudky, mimo jiné z oboru kriminalistiky či psychologie, které vyzněly v neprospěch policisty.

„Zvolená intenzita obrany, počet výstřelů, a především místa zasažení projektilů do těla poškozeného byly ve zjevném nepoměru mezi obranou a útokem,“ vysvětlila Nguyenová důvody, proč si policista vyslechl obvinění ze zabití a zneužití pravomoci.

Krátce po tragédii se k ní na Twitteru vyjádřil i policejní prezident Jan Švejdar, který tehdy vyslovil policistovi podporu.

Nebyl v ohrožení, reagoval unáhleně

„Z vlastní zkušenosti vím, jak těžké je rozhodnutí vystřelit na člověka, který ohrožuje na životě někoho jiného. Není to samo sebou a ne každý to dokáže. O to víc si vážím každého policisty, který musel toto rozhodnutí ve vteřině a tváří v tvář vlastní smrti učinit. Stojím za vámi,“ napsal tehdy Švejdar.

Jenže podle závěrů inspekce a žalobců nebyl policista v žádném ohrožení života a reagoval prý unáhleně.

Poté, co Právo loni v dubnu zveřejnilo informace o jeho obvinění, se na veřejnosti i mezi jeho kolegy objevily smyšlené zprávy o tom, že ještě před střelbou běžel podezřelý chatař na tohoto člena hlídky s mačetou.

„Tady mohu ale jednoznačně říct, že to není pravda, tedy ty informace a spekulace na so­ciálních sítích o mačetě či něčem podobném,“ řekl k tomu loni v červnu Právu ředitel GIBS Radim Dragoun s tím, že případ je tragický z obou stran. Po zemřelém zůstalo malé dítě.

„Určitě jde i s ohledem na ten tragický následek o nejzávažnější případ. Nepamatuji si žádný podobný, kdy by byl policista stíhán za usmrcení člověka, a tedy za zabití,“ dodal Dragoun.

Výběr článků

Načítám