Článek
V podchodu vážně zranil seniora. Policisté stihli uskočit. Šupa si měl odpykat 15 let ve vězení. Loni ale do kauzy zasáhl Nejvyšší soud na základě dovolání státního zastupitelství.
Podle žalobců musel řidič vědět, že policisty může smrtelně zranit. Nejvyšší soud nařídil nové projednání kauzy u vrchního soudu, odkud pak Šupa odešel s přísnějším trestem 16,5 roku.
Muž, který autem najel na lidi v podchodu, si odsedí 16,5 roku
V ústavní stížnosti Šupa kritizoval vrchní soud za to, že náležitě nedoplnil dokazování a rozhodoval podle domněnek. Ústavní soudci ale ponechali verdikt beze změn. „Lze sice pochopit, že stěžovatel nepřijal právní závěry obecných soudů, avšak jeho nesouhlas nezakládá důvodnost jeho ústavní stížnosti; Nejvyšší soud i odvolací soud postupovaly v souladu s procesními předpisy a svá rozhodnutí řádně odůvodnily," stojí v usnesení.
Incident se odehrál v červenci 2018. Šupa pod vlivem drog ujížděl hlídce až stokilometrovou rychlostí. Při jízdě podchodem zachytil čtyřiaosmdesátiletého muže a při couvání ho dvakrát přejel. Senior utrpěl zlomeniny žeber a poranění hlavy, léčil se dva měsíce.
Dvě ženy, z nichž jedna měla v náručí batole, z podchodu utekly. Později Šupa najížděl na policisty, kteří ho chtěli zastavit, oběma se podařilo uskočit. Podle obhajoby Šupa s jejich rychlou reakcí počítal.
Za přejetí muže v podchodu a několik dalších pokusů o vraždu dostal narkoman 15 let
Když vrchní soud o kauze rozhodoval poprvé, jízdu v úzkém podchodu pro pěší potvrdil jako pokus o vraždu, ale najíždění na policisty překvalifikoval na násilí proti úřední osobě. S tím ale nesouhlasilo státní zastupitelství ani Nejvyšší soud.
„Obviněný měl možnost zvážit důsledky svého jednání, nesnažil se poškozeným vyhnout a ani se nesnažil zabrzdit či zpomalit jízdu, nýbrž naopak cíleně směřoval s vozidlem na oba poškozené a minimálně byl srozuměn s tím, že jim může takovým stylem jízdy způsobit smrt," rozhodl loni Nejvyšší soud.